Futbolda maç içerisindeki bir takım performans parametreleri ile yüklenme göstergelerinin karşılaştırılması
Comparision of some performance parameters and load indicators during football matches
- Tez No: 656087
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT AKYÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; futbolda antrenman yükü belirlemek için kullanılan dört mmol/L laktat koşu hızına sabitlenmiş anaerobik eşik(DMLKHSAE), üç mmol/L laktat seviyesine denk gelen koşu hızı(ÜMLSKH) ve Yo-Yo Toparlanma Testi Seviye 1 den Regresyon ile elde edilen maksimal aerobik hız(YOYO1RMAH) parametrelerinin, maç içerisinde kat edilen toplam relatif mesafe(MKETRM), yüksek şiddette kat edilen relatif mesafe(YŞKERM) ve maç içerisindeki maksimal sprint hızı(MMSH) parametreleri ile olan ilişkisinin belirlenmesidir. Bununla birlikte YOYO1RMAH ile Yo-Yo Toparlanma Seviye 1 Testinden son hız ile kestirilen MAH hesabı(YOYOMAH) parametreleri arasındaki ilişkinin de incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya Türkiye 1. Futbol liginde oynayan 19 gönüllü futbolcu katılmıştır. Futbolculara Yo-Yo Dayanıklılık Seviye 1 Testi ve Modifiye Mekik Testi yapılmış ve ardından takip eden 5 hazırlık maçı boyunca verileri GPS sistemiyle kaydedilmiştir. Elde edilen veriler Sperman Korelasyon Testi ile incelenmiştir. Bulgular: YOYO1RMAH parametresi ile MYŞKERM parametresi arasında istatistiksel olarak yüksek düzeyde anlamlı ilişki bulunmuştur(r=0,74-p
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aims to reveal the relationship between the parameters of the anaerobic threshold fixed to the four mmol/L lactate running speed (ATFFMLRS), the running speed corresponding to three mmol/L lactate level (RSCTMLL) and the maximal aerobic speed obtained from Yo-Yo Endurance Test Level 1 by regression (YOYO1MASR) to determine the training load in football and the parameters of the total relative distance covered during the match (TRDCDM), relative distance covered at high intensity (RDCHI) and the maximal sprint speed in the match (MSSM). In addition, this study examines the relationship between the YOYO1MASR and the MAS calculation (YOYOMAS) parameters estimated with the final speed from the Yo-Yo test. Material and Method: Nineteen voluntary football players who play in the Turkish 1st Football League participated in this study. The players were given the Yo-Yo Endurance Level 1 Test and the Modified Shuttle Test and then the data obtained were recorded via GPS system in the following 5 practice matches. The data were analysed by Spearman Correlation Test. Findings: The relationship between YOYO1MASR parameter and RDCHI parameter was found to be statistically highly significant (r = 0.74-p