Erektör spina plan bloğunun sempatik blok ve buna bağlı hemodinamik etkilerinin araştırılması
Analysis of sympathetic block and related hemodynamic effects of erector spinae plane block
  1. Tez No: 656103
  2. Yazar: GİZEM KURADA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ERDOĞAN KAYHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu randomize kontrollü, çift kör çalışmada, malignite nedenli tek taraflı mastektomi planlanan hastalarda preoperatif uygulanan erektör spina plan (ESP) blok ve torakal epidural anlajezinin (TEA), sempatik blok düzeyi ve hemodinamik etkileri, duysal blok ve postoperatif analjezik etkilerini karşılaştırmayı amaçladık. Çalışmaya, ASA fiziksel sınıflaması I-III olan, 18-70 yaş arası, 38 kadın hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar randomize olarak Grup E (Erektör spina plan bloğu sonrası genel anestezi uygulananlar) ve Grup T (Torakal epidural blok sonrası genel anestezi uygulananlar) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Blok sonrası hastaların deri iletkenliği (galvanik deri cevabı- GSR), vücut ısısı değişikliği, sempatik ve duysal blok seviyeleri, peroperatif hemodinami takibi, postoperatif ağrı skorları ve analjezik tüketimi kaydedildi. Blok sonrası değerlendirmede, gruplar arasında GSR ölçümleri, vücut ısısı artışları ve sempatik blok açısından istatistiksel anlamlı fark görülmese de, ESP blok daha geniş duysal bloğa neden oldu. Her iki bloğun da peroperatif hemodinami üzerine etkileri benzer şekilde kalp hızında (KH) önemli bir düşüşle beraber ortalama arteriyel basınçta (OAB) minimal bir azalmaydı. Postoperatif ağrı skorları, hasta kontrollü analjezi (HKA) ve kurtarıcı analjezik tüketimlerinde iki grup arasında istatistiksel anlamlı fark bulunmadı. Bu çalışmanın sonuçları, ESP bloğun etki mekanizmasında paravertebral alana yayılımın rolü olduğu fikrini desteklemektedir ve ayrıca torakal ESP blok TEA ile benzer etkinlik ve hemodinamik cevaplar oluşturabilir.
Özet (Çeviri)
In this randomized controlled, double-blind study, we aimed to compare the sympathetic block level and effects on hemodynamics, sensory block and postoperative analgesic effects of erector spinae plane (ESP) block and thoracic epidural anlagesia (TEA) performed in unilateral mastectomies due to malignancy. Thirty-eight female patients aged 18-70, ASA physical classification I-III were included in the study. The patients were randomised into two groups as Group E (those who received general anesthesia after the erector spina plan block) and Group T (those who received general anesthesia after thoracic epidural block). After the block, skin conductivity (galvanic skin response - GSR), body temperature changes, sympathetic and sensory block levels, peroperative hemodynamic datas, postoperative pain scores and analgesic consumption were recorded. In the preoperative evaluation, there was no statistically significant difference between the groups in terms of GSR measurements, body temperature increases and sympathetic block. ESP block caused a wider sensory block. The effects of both blocks on peroperative hemodynamics were a minimal decrease in mean arterial pressure (MAP) with a significant decrease in heart rate (HR). There was no statistically significant difference in postoperative pain scores, patient controlled analgesia (PCA) and rescue analgesic consumption between the two groups. The results of this study support the idea of spreading to the paravertebral area plays a role in the mechanism of action of the ESP block, and the thoracic ESP block may generate similar efficacy and hemodynamic response to TEA.