Enjektörlü ısı pompasının incelenmesi
Investigation of an ejector heat pump
  1. Tez No: 17326
  2. Yazar: H. KÜRŞAT ERSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL ALTINIŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, ejektörlü ısı pompasının teorik analizi yapılmış ve uygulanabilirliği incelenmiştir» Ejektörlü ısı pompası sisteminde kullanılabilecek akışkan seçimi üzerinde durulmuştur. Ejektörlü ısı pompası sisteminin performansına etki eden en büyük etken ejektör verimi olduğundan, çalışma ejektör üzerine yoğunlaştırılmıştır. Ejektörün teorik analizinde tek boyutlu analiz metodu ve sabit basınç modeli kullanılmıştır. Ejektörün optimum karışım odası kesit alanı, optimum debi oranı ve ejektör verimi ifadeleri elde edilmiştir. Ejektör geometrisinin nasıl olması gerektiği araştırılmış ve ejektörlü ısı pompasının performans katsayısına (COP) tesir eden faktörler incelenmiştir. iiiBu çalışma, ejektörlü ısı pompasının düşük COP değerine sahip olması sebebiyle, ancak atık ısının kullanılmadığı veya ısı üretiminin ucuz olduğu yerlerde kullanılabileceğini göstermiştir. ANAHTAR KELİMELER : Ejektör sıkıştırmalı ısı pompası, ejektörlü ısı pompası performansı, ejektör, ejektör performansı, ejektör sıkıştırmalı soğutma. iv
Özet (Çeviri)
In this study, the theoretical analysis of ejector heat pump has been done and its applicability has been investigated. The choice of refrigerant, used in ejector heat pump system has been taken into account. The most important factor which affect the performance of ejector heat pump system is the efficiency of ejector, therefore our study especially has been concentrated on the ejector. In the theoretical analysis of ejector, one-dimensional method of analysis and constant pressure model have been used. Equations, for optimum mixing chamber cross-sectional area, optimum mass flow ratio and ejector efficiency have been obtained. It has been researched how ejector.geometry should be, and the factors, which affect on the coefficient of performance(COP) of ejector heat pump have been investigated. This study has shown that the COP values of ejector heat pump are low. Therefore, this system may be utilized for some fields where heat production is cheap or waste heat is not used. KEY WORDS : The ejector-compression heat pump, performance of ejector heat pump, ejector, performance of ejector, the ejector- compression cooling. vi