İskemik kökenli kalp yetersizliğinin tıbbi tedavisinde anjiyotensin konverting enzim inhibitörü (ACE-İ) ile ACE-İ ve anjiyotensin reseptör blokeri kombinasyon tedavisinin karşılaştırılması
Comparison of angiotensin converting enzyme inhibitor (ACEI) and ACEI plus angiotensin receptor blocker (ARB) combination therapy in heart failure with ischemic origin
- Tez No: 656106
 - Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR PAYZIN
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Kardiyoloji, Cardiology
 - Yıl: 2001
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 35
Özet
Giriş ve Amaç: Anjiyotensin dönüştürücü enzim inhibitörleri (ACEİ) faydalı etkilerinin doz bağımlı olduğu ve çalışmada etkinlikleri gösterilen dozların kullanılması gerektiği bilinmekle beraber birçok hastada yan etkiler nedeniyle bu dozlara ulaşılamamaktadır. Anjiyotensin reseptör blokerlerinin (ARB), ACEİ'ne üstünlüğü gösterilememiş olsa da düşük doz kombinasyonun, ACEİ ile karşılaştırıldığı çalışmalar kısıtlıdır. Bu çalışmada tolere edilebilen en yüksek dozda ACEİ ve düşük doz ACEİ+ARB kombinasyon tedavisi alan ileri evre iskemik kökenli kalp yetersizliği (KY) hastalarının 6 aylık takip periyodu boyunca ekokardiyografik parametreleri karşılaştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu (LVEF)
Özet (Çeviri)
Objective: The beneficial effects of angiotensin converting enzyme inhibitor (ACEI) are dose dependent and they should be used in doses with proven efficacy, but many patients could not tolerate these dosages. There are limited studies for comparison of high dose ACEI to low dose ACEI + angiotensin receptor blockers (ARB) combination. In this study, we aimed to compare echocardiographic features of heart failure (HF) patients with ischemic origin between two treatment groups for 6 months. Methods: HF patients with ejection fraction (EF)< 35% and functional class of 3-4 of NYHA have been studied. Patients have been divided into two treatment groups as high dose enalapril (ACEI) and low dose enalapril + losartan (combination) therapy and checked in every 3 months with echocardiography. Results: İnitial LVEF (29.7±5.6% vs 27.2±4.8%) did improve in both groups during the study period similarly (32.5±5.0% vs 33.6±6.4%). Hyperpotassemia was more frequent in combination arm, but not statistically significant. Conclusion: This study has showed that, both enalapril and low dose combination therapy for the treatment of patients with HF and poor condition were with improved LVEF in the end of the study period. The present study suggests the combination therapy as an alternative in HF patients with ischemic origin and very poor functional classes who cannot tolerate spironolactone but the few number of patients keep us to make a sweeping statement.