Diffüz büyük B hücreli lenfomada (daha ileri spesifiye edilemeyen, NOS) CD30, BCL-2 ve C-MYC protein ekspresyonları ile BCL-2 ve C-MYC translokasyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of CD 30, BCL-2 and C-MYC protein expression, BCL-2 and C-myc translocation in diffuse large B cell lymphoma (not otherwise specified, nos)
- Tez No: 656105
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP IŞIKSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Diffüz büyük B hücreli lenfoma yetişkinlerde görülen Non-Hodgkin lenfomaların yaklaşık %35'ini oluşturmaktadır. Diffüz büyük B hücreli lenfoma kategorisi heterojen olup, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) 2016 lenfoma sınıflamasında, farklı klinikopatolojik ve moleküler özellikler temelinde yeni antiteler oluşturulmuş, yüksek dereceli ve özel tip lenfoma olarak sınıflandırılamayan büyük B hücreli lenfomalar (DLBCL), daha ileriye spesifiye edilemeyen (NOS) DLBCL olarak tanımlanmıştır. Bu kategorideki olgular moleküler özelliklerine göre GEP analizi ve immünohistokimyasal (Hans) algoritmalarla GCB ve ABC alt tiplere gruplandırılmıştır. Çalışmamızda BCL2, BCL6, MYC gen anormalliklerinin FISH ile değerlendirilmesi sonucu ''DLBCL, NOS'' kategorisine alınan 45 olgu Hans algoritmasına göre GCB (15 olgu) ve Non-GCB (45 olgu) olmak üzere moleküler alt tiplere ayrılmıştır. Bu olgularda CD30, BCL2, BCL6, MYC protein ekspresyonları, double ekspresyon durumu değerlendirilmiş ve FISH ile saptanan gen anormallikleri ile aralarındaki ilişki araştırılmıştır. FISH ile saptanan BCL2, BCL6, MYC gen anormallikleri ile protein ekspresyonları arasında korelasyon saptanmamıştır (p>0,05). Nodal orjinli lenfomalarda BCL2 ekspresyon sıklığı ve Non-GCB tipte BCL2 ve double ekspresyon sıklığı yüksek bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
Diffuse large B cell lymphoma accounts for approximately 35% of Non-Hodgkin lymphomas seen in adults. Diffuse large B-cell lymphoma category is heterogeneous and in the World Health Organization (WHO) 2016 lymphoma classification, new entities have been created on the basis of different clinicopathological and molecular features. Large B-cell lymphomas, which cannot be classified as high-grade and special-type lymphoma is defined as DLBCL, NOS. The cases in this category were grouped into GCB and ABC subtypes with GEP analysis and immunohistochemical (Hans) algorithms according to their molecular features. In our study, 45 cases that were included in the“DLBCL, NOS”category as a result of the evaluation of BCL2, BCL6, MYC gene abnormalities with FISH were divided into molecular subtypes as GCB (15 cases) and Non-GCB (45 cases) according to Hans algorithm. In these cases, CD30, BCL2, BCL6, MYC protein expressions, double expression status were evaluated and their relationship with gene abnormalities detected by FISH was investigated. There was no correlation between BCL2, BCL6, MYC gene abnormalities detected by FISH and protein expressions (p> 0.05). BCL2 expression frequency in lymphomas of nodal origin and BCL2 and double expression frequency in Non-GCB type were found to be high (p 0.05).