1 ay 5 yaş arası (1-60 ay) çocuğu olan ebeveynlerin sağlık okuryazarlığı düzeyi ile ateş yönetimi konusundaki bilgi ve uygulamaları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between parents with children between 1 month and 5 years (1-60 MONTH) with their health literacy level and knowledge and practices on fever management
  1. Tez No: 656110
  2. Yazar: ZEHRA DOKUYUCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE YILDIRIM SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
1 Ay 5 Yaş Arası (1-60 Ay) Çocuğu Olan Ebeveynlerin Sağlık Okuryazarlığı Düzeyi İle Ateş Yönetimi Konusundaki Bilgi ve Uygulamaları Arasındaki İlişkinin İncelenmesi Amaç: Bu çalışmanın amacı 1 ay 5 yaş arası çocuğu olan ebeveynlerin sağlık okuryazarlığı düzeyi ile ateş yönetimi konusundaki bilgi ve uygulamaları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Yöntem: Araştırma İzmir'in Ödemiş ilçesinde bir devlet hastanesinin çocuk polikliniklerine başvuran çalışmaya katılmayı kabul etmiş 120 ebeveynle gerçekleştirilmiştir. Veriler yüz yüze görüşme yöntemi ile 16 Temmuz 2019 ile 31 Aralık 2019 tarihleri arasında toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak literatüre (Halıcıoğlu ve ark. 2011, Altun ve Çınar 2011, Celasin ve ark. 2008) dayanarak hazırlanan sosyodemografik soru formu, ateş konusunda bilgi formu, Ebeveynlerin Ateş Yönetim Ölçeği ve REALM sağlık okuryazarlığı ölçeği kullanılmıştır. Veriler bilgisayar ortamında SPSS.25 programı ile Korelasyon, Mann Whitney U, Kruskal Wallis, analizleri ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Araştırmaya katılan ebeveynlerin %75,8'inin anne olup, çocukların %52,5'inin erkek olduğu bulunmuştur. Çocukların % 75,8'inin daha önce ateşlendiği için aileleri tarafından hastaneye getirildiği, % 37,5'inin daha önce hastaneye yattığı bulunmuştur. Araştırmaya katılan ebeveynlerin % 53,3'ünün daha önce ateşle ilgili bilgi aldığı, bilgi alan kişilerin % 85,9'unun sağlık çalışanlarından bilgi aldığı saptanmıştır. Ailelerin % 95,8'inin ateşten korktuğu, % 52,5'inin çocuğun nöbet geçirmesinden korktuğu bulunmuştur. Araştırmaya katılan ebeveynlerin çocuklarının yaşı arttıkça ateş yönetimi konusunda daha iyi oldukları, sağlık okuryazarlığı düzeylerinin de arttığı; anne ve babaların da yaşı arttıkça ateş yönetimi konusunda daha iyi oldukları, sağlık okuryazarlıklarında bir fark olmadığı; anne ve babaların eğitim düzeyi arttıkça sağlık okuryazarlıklarının daha iyi düzeyde olduğu saptanmıştır. Sonuç: Ailelerin ateşle ilgili bilgi düzeylerinin iyi olduğu buna rağmen çocuklarının ateşi yükseldiğinde korktukları, sağlık okuryazarlığı ve ateş yönetimi bilgi düzeyleri arasında bir ilişki olmadığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
Investigation Of The Relationship Between Parents With Children Between 1 Month And 5 Years (1-60 Months) With Their Health Literacy Level and Knowledge and Practices on Fever Management Objective: Research; the aim of this course is to examine the relationship between families' health literacy level and their knowledge and practices on fever. Method: The research was conducted with 120 parents who agreed to participate in the study applied to the child polyclinics of a state hospital in Ödemiş district of Izmir. The data were collected between 16 July 2019 and 31 December 2019 by face-to-face interview method. Data was collected using the sociodemographic questionnaire prepared based on the literature as a data collection tool, information about fever, the Fire Management Scale of Parents and the REALM health literacy scale. The data were evaluated by using SPSS.25 program on computer, Correlation, Mann Whitney U, Kruskal Wallis analysis. Results: It was found that 75.8% of the parents who participated in the study were mothers and 52.5% of the children were male. It was found that 75.8% of the children were brought to the hospital by their families because they had been fired before, 37.5% of them were hospitalized before. It was determined that 53.3% of the parents who participated in the study had previously received information about fever, and 85.9% of the people who received information received information from healthcare professionals. It was found that 95.8% of the families were afraid of fever and 52.5% were afraid that the child had seizures. As the age of the parents of the parents who participated in the study increased, they were better at fever management and their health literacy levels increased; parents were better in fever management as their age increased and there was no difference in health literacy; As the education level of the mothers and fathers increased, health literacy was found to be better. Result: Although the families have a good level of knowledge about the fever, they are afraid when their children have a fever. There was no relationship between health literacy and fever management knowledge levels.