İkili halkalar ve polinom halkaları
Duo rings and polynomial rings
- Tez No: 656111
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN BAŞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde, çalışmamız için gerekli olan temel kavramlar, bazı halka sınıfları ve bir halka üzerindeki polinom halkaları verilmiştir. Üçüncü bölümde, ikili halkalar ve özellikleri verilmiştir. Son bölümde ise ikili halkaların polinom halkaları irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters. In the first chapter is devoted to the introduction section. In the second chapter, some required preparatory notions, some ring classes and polynomial rings on a ring are recalled. In the third chapter, duo rings and their basic properties, are given. In the last chapter the polynomial rings over duo rings are examined.