Gebelerde sosyal eğilimlerin değerlendirilmesi
Evaluation of social tendencies in pregnant women
  1. Tez No: 656112
  2. Yazar: AYŞEGÜL DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TİJEN ŞENGEZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Bu araştırmada Fatih Sosyal Eğilimler Ölçeği (FSEÖ) kullanılarak, gebelerin sosyal eğilimlerinin tespit edilmesi amaçlandı. Yöntem: Tanımlayıcı kesitsel tipinde olan çalışma 01.04.2020- 10.07.2020 tarihleri arasında Keçiören Aktepe Aile Sağlığı Merkezine başvuran 18-49 yaş aralığındaki gebe kadınlar ile yapıldı. Kontrol grubu, herhangi bir nedenle polikliniğe gelen aynı yaş grubundaki kadınlardan oluşturuldu. Kronik, psikiyatrik veya nörolojik hastalığı olanlar ve iletişim kurulamayacak durumda olan kadınlar hariç bırakıldı. Katılımcılara yüzyüze görüşme yöntemi ile 22 soruluk Fatih Sosyal Eğilimler Ölçeği uygulandı. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalamasının 30,19±5,98 yıl, gebelerin ortalama hamilelik süresinin ise 21,48±8,2 hafta olduğu saptandı. Gebe ve kontrol grubu Fatih sosyal eğilimler ölçeği puanı açısından karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptandı (p=0,001).
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to determine the social tendencies of pregnant women by using the Fatih Social Trends Scale (FSTS). Method: Our descriptive cross-sectional type study was carried out with pregnant women aged 18-49 who applied to Keçiören Aktepe Family Health Center between 1.04.2020 and 10.07.2020. Women with chronic psychiatric or neurological diseases and women who could not cooperate were excluded. The 22-item Fatih Social Trends Scale was applied to the participants by face-to-face interview method. Results: The mean age of the participants was 30.19 ± 5.98 years, and the mean gestational duration of the pregnant women was 21.48 ± 8.2 weeks. A statistically significant difference was found when pregnant and control groups were compared according to social trend scale scores (p=0.001).