Risk assessment of construction projects for oil and gas processing facilities in Iraq
Irak'ta petrol ve gaz işleme tesisleri için inşaat projelerinin risk değerlendirmesi
- Tez No: 656141
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAMAN AMİNBAKHSH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Petrol ve gaz, en önemli ekonomik kaynaklardan biridir ve Irak'taki doğal rezervlerin ana arteri olarak kabul edilmektedir. Bu tür rezervlerle ilişkili işleme tesislerinin inşasında yer alan şirketler ve kurumlar, küresel ekonomide çok önemli bir role sahiptir. Öte yandan, Irak'ın sermaye bütçesi büyük ölçüde petrolun gelirlerinin oranına bağlıdır. Bu bağlamda, birçok araştırmacı, petrol ve gaz işleme tesisleri ile ilgili olan inşaat projeleri ile ilgili riskleri belirlemeye ve analiz etmeye çalışmış zaman, maliyet ve kalite gibi kritik başarı faktörleri üzerindeki etkilerin ortadan kaldirmal için çeşitli yöntemler ve pratik planlar önermişlerdir. Bu çalışmanın amacı, Irak'ın petrol ve gaz sektöründeki inşaat projelerinin ana hedefleri arasında istenen dengeyi tehdit eden risklerin benzer şekilde belirlenmesidir. Bu amaç için, literatür taramasının bulguları, akademik çevrelerden, profesyonellerden ve karar alma otoritelerinden ampirik veriler toplamak için bilimsel alanda yaygın olarak atıfta bulunulan 70 risk öğesini içeren çevrimiçi bir anket geliştirmek için kullanılır. Katılımcılar, Irak'ın Petrol Bakanlığı, Kuveyt Enerji, Bağdat Üniversitesi, Kerbala ve Al-Dorra rafinerileri gibi farklı devletin kurumları ve sivil toplumun kuruluşları ve / veya şirketlerinden seçilir. 143 uzman ve risk derecelendirmelerine ilişkin genel bilgiler beşli Likert ölçeği kullanılarak derlenmiştir. Sekiz risk kategorisi altında gruplandırılarak, risk faktörlerinin her biri için olasılık düzeyi ve etki belirlenir. Yanıt verenlerden toplanan verilere dayanarak, tanımlanan riskleri değerlendirmek ve sıralamak için risk matrisleri geliştirilir; bununla birlikte, ilişkili risk yanıtları burada en yüksek on faktör için önerilmektedir. Toplanan yanıtların istatistiksel analizi için SPSS ve Microsoft Excel programları kullanılmış ve verilerin tutarlılığı Cronbach's Alpha güvenirlik katsayısı kullanılarak doğrulanmıştır. Sonuçlar, projelerin başarısını dolaylı olarak etkileyebilecek en önemli risk unsurlarının, 'Küresel petrol ve gaz fiyatlarında istikrarsızlık' ve 'işgücüne yapılan ödemelerde gecikme' olduğuna işaret ediyor.
Özet (Çeviri)
Oil and gas are among of the most important economic resources and are considered the main artery of natural reserves in Iraq. Companies and institutions involved in construction of processing facilities associated with such reserves have a pivotal role in the global economy. On the other hand, Iraq's capital budget highly depends on the proportion of oil revenues. In this vein, many researchers have attempted to identify and analyze the risks pertinent to construction projects related to oil and gas processing facilities and have proposed various methods and practical plans for eliminating or reducing their effects on the critical success factors of time, cost, and quality. The aim of this study, analogously, is to determine the risks threatening the desired balance between the main objectives of construction projects in oil and gas sector of Iraq. For this purpose, findings of the literature review are used to develop an online questionnaire including 70 risk items widely referred to in the scientific arena in order to collect empirical data from academia, professionals, and decision-making authorities. Participants are chosen from different governmental and non-governmental institutions and/or companies, namely, Iraq's Ministry of Oil, Kuwait Energy, University of Baghdad, Kerbala and Al-Dorra refineries. General information related to 143 experts and their risk ratings are compiled using a five-point Likert scale. Grouped under eight risk categories, the level of likelihood and impact for each of the risk factors are determined. Based on the data collected from the respondents, risk matrices are developed to assess and rank the identified risks, whereof, the associated risk responses are proposed herein for the ten highest-ranked factors. SPSS and Microsoft Excel programs are used for statistical analysis of the collected responses and the consistency of the data is validated by using Cronbach's Alpha reliability coefficient. Results points out 'Instability in global oil and gas prices' and 'Delay in payments to the workforce' to be the most significant risk items than can indirectly affect the success of the projects.