Atkinson çevrimine göre çalışan bir motorda LPG kullanımının performansa ve emisyonlara etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of LPG usage on performance and emissions in an atkinson cycle engine
  1. Tez No: 656140
  2. Yazar: FATİH ÇAĞATAY GÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAN ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, klasik Otto çevrimine göre çalışan tek silindirli, dört zamanlı, buji ateşlemeli motordan dönüştürülmüş Atkinson çevrimli motorda sıvılaştırılmış petrol gazı (LPG) kullanımının performansa ve egzoz emisyonlarına etkileri deneysel olarak incelenmiştir. Deneyler, motorun maksimum moment devri olan 2600 dev/dk hızında, gaz kelebeğinin tam açık pozisyonunda ve 6 farklı hava fazlalık oranında λ=0,8 ile λ=1,3 aralığında gerçekleştirilmiştir. Hava fazlalık katsayısının birer fonksiyonu olan ve bu değere bağlı olarak değişim gösteren moment, güç, özgül yakıt tüketimi, termik verim, hidrokarbon (HC), karbon monoksit (CO) ve azot oksit (NO) emisyonlarının değişimi incelenmiştir. Deney sonuçları incelendiğinde, en yüksek moment ve motor gücünün λ=0,9 oranında 17,025 Nm ve 4,64 kW olarak elde edildiği görülmektedir. En düşük özgül yakıt tüketimi ve en yüksek termik verim λ=1,2 için sırasıyla 280,46 g/kWh ve %29,17 olarak elde edilmiştir. Karışım oranının fakirleşmesine bağlı olarak HC ve CO emisyonları iyileşmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of the use of liquefied petroleum gas (LPG) on the engine performance and exhaust emissions were investigated experimentally in an Atkinson cycle engine converted from a single-cylinder, four-stroke, spark-ignition (Otto) engine. The experiments were carried out at the maximum torque speed of the engine (2600 rpm) at 6 different excess air coefficients (λ=0.8-1.3) and full open throttle. In the experiments, the variation of torque, power, specific fuel consumption, thermal efficiency, hydrocarbon (HC), carbon monoxide (CO) and nitrogen oxide (NOx) emissions were investigated depending on different lambda values. As a result of using LPG in the same engine, it has been observed that there is an improvement in emission values up to 40% compared to gasoline, an increase in thermal efficiency of 2% and an 8% improvement in specific fuel consumption. According to the experimental results, it was obtained that the maximum torque and output power were obtained as 17.025 Nm and 4.64 kW at λ=0.9 ratio. The minimum specific fuel consumption and the maximum thermal efficiency were obtained as 270.46 g/kWh and 30.07% at λ=1.2 ratio. HC and CO emissions were decreased depending on the impurities of the mixture.