Fosforesans özellik gösteren inorganik bileşik katkılı polimer kompozit malzemelerin üretimi ve karakterizasyonu
Production and characterization of polymer composite materials with inorganic compound additives with phosphorescence properties
  1. Tez No: 656168
  2. Yazar: GÖZDE KOÇAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEÇİL ÇELİK ERBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu tez çalışmasında ticari olarak satın alınan stronsiyum alüminat pigment türevleri kullanılarak hazırlanan kompozisyonlar numune yüzeyine yayma, sprey kaplama ve hidrolik sıcak pres yöntemleri ile uygulanarak homojen dağılıma sahip fosforesans pigment katkılı polimer kompozit malzemeler üretilmiştir. Pigment türevlerinin karakterizasyonu için partikül boyut analizi ve XRD teknikleri kullanılmıştır. Sprey kaplama ve hidrolik sıcak pres yöntemleri ile elde edilen kompozit malzemelerin foto fiziksel karakterizasyonu için emisyon-eksitasyon ve fosforesans ölçümleri yapılmış ve numunelerin neme karşı dayanıklılıklarını ölçmek için su sorpsiyon testleri gerçekleştirilmiştir. Sadece hidrolik sıcak pres yöntemi ile üretilen numunelerin mekanik ve termo-mekanik özellikleri için ise 3-nokta eğme ve DMA testleri gerçekleştirilmiştir. Ayrıca tüm numunelerin SEM ya da SEM-EDX karakterizasyonları yapılmıştır. Kullanılan üç yöntemden endüstriye uyarlanabilirlik açısından en uygun olan yöntemin belirlenmesine yönelik çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the compositions prepared from commercially purchased strontium aluminate pigment derivatives. Phosphorescence pigment-added polymer composite materials were produced homogeneously distributed by spreading on the sample surface, spray coating and hydraulic hot press methods. Particle size analysis and XRD techniques were used for characterization of pigment derivatives. Emission-excitation and phosphorescence measurements were carried out for the photo-physical characterization of composite materials obtained by spray coating and hydraulic hot press methods. Water sorption tests were carried out to measure the moisture resistance of the samples. 3-point bending and DMA tests were performed for the samples produced by the hydraulic hot press method for analyzing the mechanical and thermo-mechanical properties of the samples. In addition, SEM or SEM-EDX characterizations of all samples were performed. It was tried to determine the most suitable method in terms of adaptability to the industry among the three methods used.