False prognathıe ınferıor olgularda hızlı maksiller genişletme ve reverse headgear uygulamalarının etkilerinin incelenmesi
Evaluation of the effects of rapid palatal expansion and reverse headgear application in false prognathie inferior cases
  1. Tez No: 195455
  2. Yazar: KEMAL DEVRİM İŞÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TAMER TÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalısmanın amacı iki farklı hızlı üst çene genisletme modeli ile tersine headgear uygulamasının dento-fasiyal etkilerinin degerlendirilmesidir. Bu çalısmada her biri 15 birey içeren iki grup olusturuldu. Birinci uygulama grubunda yas ortalaması 143,87 ± 19,52 ay, ikinci uyguluma grubunda yas ortalaması 136,67 ± 21,75 aydı. Bireyler Angle Sınıf III molar iliski ile negatif veya bas basa overjet iliskisine sahip, üst birinci küçükazı disleri sürmüs olgular arasından seçildi. Çalısma gruplarında yer alan bireylerden lateral sefalometrik filmler, panoramik radyografiler, agız dısı ve içi fotograflar ve ortodontik modeller uygulama öncesi (T1) alındı. Bu kayıtlar ilk 6 ay (T2) ve ikinci 6 ay (T3) sonunda tekrarlandı. Baslangıç kayıtlarının tamamlanmasından sonra hastalarda üst birinci büyükazı ve küçükazı disleri bantlanarak ölçü alındı. Elde edilen bantlı modeller üzerinde Hyrax apareyi yapıldı. Her iki uygulama grubunda da vida 12 saat ara ile günde iki defa (¼ tur) bir hafta süre ile aktive edildi. Bir haftanın sonunda birinci uygulama grubunda ekspansiyon durduruldu ve tersine headgear kullanımına baslandı. İkinci uygulama grubunda ise vida bir hafta süre 12 saat ara ile günde iki defa (¼ tur) bir hafta kapatıldı. Takiben vida bir hafta süre ile tekrar açıldı ve son hafta tekrar kapatıldı. Bu genisletme islemini takiben hastalara tersine headgear uygulandı. Her iki uygulama grubunda da ilk üç ay toplam 700 gr. kuvvet 16-18 saat uygulandı. İkinci üç ayda yüz maskesi aynı kuvvet ile 12 saat kullanıldı. İkinci 6 aylık dönemde ise 6 saat kullanıldı. Grup içi önem kontrolü için ?Wilcoxon? testi, gruplar arasında meydana gelen ortalama farkların önem kontrolü için ?Mann-Whitney U? testi kullanıldı. Her iki grupta da üst çene basarılı bir sekilde öne alındı. İkinci uygulama grubunda A noktasının öne hareketi birinci uygulama grubunun hemen hemen iki katı olarak bulundu. İkinci uygulama grubundaki daha fazla maksiller öne hareket farklı protokolde yapılan hızlı üst çene genisletmesinin maksiller protruzyonu olumlu etkiledigini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the dentofacial effects of two different rapid palatal expansion protocols and reverse headgear application. In this study two groups, each containing 15 cases, were composed. The average chronological age was 143,87 ± 19,52 months and 136,67 ± 21,75 months for the first and second groups, respectively. The cases selected had a Class III molar relationship with a negative or a tête-à-tête overjet and erupted upper first premolars. Lateral cephalometric films, panoramic radiographs, intra- and extra-oral photographs and orthodontic models were taken before treatment (T1). These records were repeated at the end of the first 6 months (T2) and second 6 months (T3) treatment periods. After the initial records, impressions were taken following banding of the upper first molars and first premolars. Hyrax appliances were prepared. For boths groups the screws were activated every 12 hours for one week. At the end of this period expansion was stopped for the first group and these patients were instructed to use the reverse headgear. In the second group the screws were deactivated every 12 hours for one week. Subsequently, the screws were activated every 12 hours for one week followed by deactivation for another week. After this expansion protocol the patients started to use reverse headgears. During the first 3 months a total of 700 grams of force was applied for 16-18 hours for both groups. For the second 3 months reverse headgears were used for 12 hours with same force level. During the second 6 months reverse headgears were worn for 6 hours. The Wilcoxon test was applied to determine the significance of the differences within each group and the Mann-Whitney U test was used to determine the significance of the differences between the groups. The maxilla was moved forward successfully for both groups. It was found that the anterior movement of A point for the second group was approximately twice as much than the anterior movement of this point in the first group. The pronounced anterior movement of A point for the second group showed that the rapid palatal expansion performed with different protocols affects the maxillary protrusion in a positive way.