Kombine lomber epidural transforaminal ve faset eklem enjeksiyonu yapılan hastalarda etkinlik ve güvenilirliğin değerlendirilmesi.
Evaluation of the effectiveness and reliability of transforaminal root blockage and facet joint blockage in patients with acute radicular pain
- Tez No: 656186
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF TARKAN ÇALIŞANELLER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöroşirürji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Bu çalıĢmada amaç akut bel ve radiküler ağrısı olan hastalarda yapılan transforamial kök enjeksiyonu ve faset eklem blokajında erken dönem etkinlik, güvenilirlik ve geliĢen komplikasyon oranlarının değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem:2018 Haziran-2020 Marttarihleri arasında 39‟u (%39) erkek ve 61‟i (%61) kadın olmak üzere toplam 100 olguda tranforaminal epidural kök blokajı ve faset eklem blokajı yapılmıĢtır. Olguların yaĢ ortalaması 53.36±12.89‟dur. Enjeksiyon öncesi dönemde, enjeksiyon sonrası 1. saat‟te ve enjeksiyon sonrası 15. günlerde hastaların takipleri Visual Ağrı Skalası (VAS) ile yapıldı. Bulgular: Lomber transforaminal kök blokajı ve faset eklem blokajı sonrasında VAS skalasında preoparatif ortalama değerler 8,48±1,50 (9), postoperatif 1. saat 3,26±2,30 (3) ve 15.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the early efficacy, safety and complication rates of transforaminal root injection and facet joint blockage in patients with acute low back and radicular pain. Material Metod: Between June 2018 and March 2020, transforaminal epidural root blockage and facet joint blockage were performed in a total of 100 cases, 39 (39%) men and 61 (61%) women. The average age of the cases is 53.36 ± 12.89. The follow-up of the patients was done with the Visual Pain Scale (VAS) in the pre-injection period, 1 hour after injection and 15 days post-injection. Result: Preoparative mean values on the VAS scale after lumbar transforaminal root blockage and facet joint blockage were 8.48 ± 1.50 (9), postoperative 1.