Hastanemizde son on yılda yapılan servikal serklaj olgularının retrospektif analizi ve proflaktik servikal serklaj başarısını etkileyen faktörler
Retrospective analysis of cervical cerclage cases performed in our hospital in the last decade and factors affecting the success of prophylactic cerclage
  1. Tez No: 656187
  2. Yazar: IRMAK ATCI DOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZEREN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Hastanemizde son 10 yılda servikal yetmezlik tanısı ile gebeliğin 1. veya 2. trimesterinde yapılan proflaktik servikal serklaj uygulamalarının retrospektif analizi aracılığı ile, çeşitli demografik, klinik ve obstetrik risk faktörlerinin servikal serklaj başarısı üzerine olan olası etkilerinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya hastanemizde son 10 yıl içinde gebeliğinin 1. veya 2. trimesterinde McDonald yöntemi ile proflaktik servikal serklaj yapılmış olgular dahil edildi. Hastaların yaşı, boyu, kilosu, beden kitle indeksi, serklajın gebeliğin kaçıncı trimesterinda yapıldığı, ek hastalık varlığı, gravide, parite, yaşayan çocuk sayısı, abortus sayısı, intrauterin mort fetüs ve neonatal exitus sayısı, ektopik gebelik öyküsü, IVF öyküsü, gebenin ultrasonografideki serviks bulguları, geçirilmiş uterin cerrahi öyküsü, rahim içi araç kullanım öyküsü, sigara ve ilaç kullanımı, geçirilmiş konizasyon öyküsü, amniosentez öyküsü ve serklaj işlemi sırasında hastanede yatış süresi sorgulandı. Bulgular: İncelenen risk faktörleri arasında; düşük (80) kilolu olmak, bunla bağlantılı olarak düşük ve yüksek beden kitle indeksi değerlerine sahip olmak, sigara veya ilaç kullanıyor olmak, ek olarak diyabetes mellitus veya kardiyovasküler hastalığa sahip olmak, transvajinal ultrasonografide servikste kısalma (
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: To investigate the possible effects of various demographic, clinical and obstetric risk factors on cervical cerclage success through retrospective analysis of prophylactic cervical cerclage applications performed in the 1st or 2nd trimaster of pregnancy with the diagnosis of cervical insufficiency in the last 10 years. Materials and Methods: Patients who were performed prophylactic cervical cerclage by McDonald method in the first or second trimaster of pregnancy in our hospital in the last 10 years were included in the study. Patients' age, height, weight, body mass index, at what trimester the cerclage was performed, presence of additional disease, gravity, parity, number of living children, number of abortions, intrauterine mort fetus and neonatal exitus, ectopic pregnancy history, IVF history, cervix findings of the pregnant woman, history of previous uterine surgery, intrauterine device use, smoking and drug use, history of previous conization, history of amniocentesis and duration of hospital stay during cerclage procedure were questioned. Results: Among the risk factors investigated; low ( 80) body weight, associated low and high body mass index values, smoking or drug use, additional diabetes mellitus or cardiovascular disease, shortening of the cervix (