Konut yapılarının maliyet tahmininde kullanılan yöntemlerin performans analizi
Performance analysi̇s of methods used in the cost estimation of residential buildings
- Tez No: 656194
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP KANIT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Konut yapılarında maliyet tahmininin gerçekçi ve hızlı bir şekilde yapılabilmesi; gerek inşaat sürecinin planlanması ve gerçekleştirilmesine yönelik uygun kararların verilmesi gerekse kısıtlı kaynakların en etkin biçimde kullanılması açısından büyük önem taşımaktadır. İnşaat sektöründe yapı maliyetlerinin tahmini için pek çok yaklaşım ve hesaplama yöntemi kullanılmaktadır. Bunlar çoğunlukla birim fiyat yöntemi, benzer proje yöntemi, bina alanı veya kat kabuğu yöntemi, maliyet indeksleri yardımı ile maliyet tahmini gibi geleneksel tahmin yöntemlerinden oluşmaktadır. Ancak özellikle tip projelerin dışına çıkıldığında geleneksel tahmin yöntemleri yetersiz kalmakta ve istatistik-olasılık analizleri ve yapay zekâ teknikleri gibi daha gelişmiş hesaplama araçlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışma kapsamında; konut yapılarının maliyet tahmininde kullanılan gelişmiş tahmin yöntemlerinden altı farklı regresyon modeli, dört farklı makine öğrenmesi modeli ve Bulanık Uzman Sistem Tasarımı olmak üzere toplam on bir adet tahmin modeli oluşturulmuştur. Oluşturulan modeller üç farklı performans kriteri (Ortalama Hata Karesi, Ortalama Mutlak Yüzde Hatası ve Determinasyon Katsayısı) ile analiz edilerek en iyi tahmini yapan yaklaşım araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
It's crucial to optimize the limited resources in the most efficient way in order to perform the realist and the rapid cost estimation of the residential buildings. Various calculation methods and approaches are applied for the cost estimation of buildings in the construction sector. These methods consist mainly of traditional estimation methods such as unit price, similar projects, building area or coat shell, cost estimation with the help of cost indices. However; the traditional estimation methods are not sufficient primarily in case of non-typical projects. And more improved calculation methods such as statistical probability analysis and artificial intelligence techniques are needed. In the scope of this thesis, totally eleven estimation models are developed; six different regression models in the cost estimation of residential buildings, four different machine learning models and the fuzzy expert system design. The created models are analyzed with three different performance criteria; mean square error, mean absolute percentage error and coefficient of determination in order to identify the cost estimation approach.