Filistin'de yenilenebilir enerji kaynağı olarak biyogaz üretımi
Biogas production as a renewable energy source in palestine
  1. Tez No: 656193
  2. Yazar: LINA ANTARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA İLBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, Filistin'de evsel kullanım için anaerobik fermantasyonla biyogaz üretimi araştırılmıştır. İnek dışkısından biyogaz üretimi, özellikle kırsal alanlarda enerji sıkıntısı sorunlarını veya gaz/enerji faturalarını azaltmak için kolaylıkla uygulanabilecek organik atıkların alternatif kullanım yollarından biridir. Bunun yanında, inek dışkısının birikmesinden kaynaklanacak kötü etkileri azaltmak için de etkili bir çözümdür. Çalışma kapsamında, her kg inek dışkısı başına üretilen biyogaz miktarını belirlemek için deney yapılmıştır. Deneyde kullanılan 60 L kapasiteli fermentasyon çürütücü tankı, 24 kg inek gübresi ve 24 kg su ile doldurulmuş ve elde edilen çamur 40 gün boyunca (29-34) ° C sıcaklık aralığında çalıştırılmıştır. Çamurdan alınan numunenin pH değerinin kademeli olarak 6'nın altına düştüğü ancak 40 gün sonunda 7'ye yükseldiği görülmüştür. Deney sonucunda elde edilen biyogaz miktarı yaklaşık 1 kg, biyogaz verim faktörü ise 0.0389 kg biyogaz / kg gübre bulunmuştur. Numune 27. deney gününde 155 g biyogaz üretimi ile maksimum verimliğe ulaşmıştır. Filistinli bir ailenin aylık pişirme gereksinimlerini karşılamak için 2 m3'lük biyoçürütücü gerekli olduğu ve bu sistemin ilk yatırım maliyetinin 598 $ olacağı tespit edilmiştir. Sonuçlar ayrıca çamur kalıntısının organik bir gübre olarak satılması durumunda biyoçürütücü kullanımı ile elde edilecek toplam karın 84 $ / ay olduğunu göstermiştir. Biyogazın sadece yakıt olarak kullanılması durumunda ise 15 $ / ay kar sağlanacağı bulunmuştur. Basit geri ödeme süresi, çamur kalıntısı organik gübre olarak satılırsa yaklaşık 7 ay, satılmazsa 3 yıl olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study concerns the biogas production by anaerobic digestion process for domestic usage in Palestine. Biogas production from animal manure is one of the alternative utilization of organic waste that could be implemented easily in rural areas in order to mitigate energy shortage problems or to reduce the gas and energy bills. Also, it is an effective solution to mitigate bad effects from the accumulating of animal manures. Experiment was conducted to determine the amount of biogas produced by every kg of cow manure. Portable biogas digester with a capacity of 60 L was fed with 1:1 ratio of cow manure and water and operated for 40 days with a temperature interval of (29-34) °C. The pH values for the manure sample dropped gradually to less than 6, then it raised to 7 on the last day. The obtained biogas amount on the last day was approximately 1kg with yield factor was 0.0389 kg biogas/kg manure. The sample reached its maximum productivity on the 27th day with 155g of biogas. It was founded that biodigester with 2 m3 is required to cover monthly cooking requirements of a Palestinian family with an initial construction cost of 598$. The results showed that total profit from using this biodigester was 84$/month in the case of selling the digestion residue as an organic fertilizers. It also was 15$/month if the biogas was used only (without selling the fertilizers). The Simple payback period was about 7 months if the organic fertilizer will be sold and about 3 years if it not.