Bir bilgi sosyolojisi problemi olarak geleneğin toplum-dil ilişkisinde yeniden inşası
The reconstruction of traditon in society-language relation as a problem of sociology of knowledge
- Tez No: 656217
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNCEL ÖNKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada gelenek kavramı bir bilgi sosyolojisi problemi olarak ele alınmış ve geleneğin toplum dil ilişkisinde yeniden inşası incelenmiştir. Bu konunun seçilmesinin nedeni gelenek kavramının onu inşa eden bilgi ile girdiği ilişkideki rolünü saptamak ve toplumsal gerçekliğin inşasındaki önemini ortaya koyabilmektir. Çalışma süresince toplumsal bilgiye ve dolayısıyla gelenek olgusuna yön veren entelektüeller ile görüşmeler yapılmıştır. Çalışmanın genelinde geleneğin dil ile ilişkisi ve bilginin inşasındaki rolü üzerinde durulmuştur. Yapılan görüşmelerden geleneğin bilginin üretiminde bir bağlam olduğu, akademide herhangi bir epistemik cemaat yapılanmasının olmadığı, dilde yaşanan sorunların geleneği de etkilediği ve yeniden inşanın yolunun dilden geçtiği sonuçlarına ulaşılmıştır. Elde edilen bulgular yeniden inşa, dil, toplumsal gerçeklik ve gelenek kavramları ile ilişkilendirilmiştir. Gelenek kavramının bilgi ile girdiği ilişki kapsamında bilgi sosyolojisi problemi olarak ele alınması ise çalışmanın özgün yönü olmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the concept of tradition is considered as a problem of sociology of knowledge and reconstruction of tradition in the relationship between society and language is examined. The reason for choosing this subject is to determine the role of the concept of tradition in the relationship it enters with the knowledge that builds it and to reveal its importance in the construction of social reality. During the study, interviews were held with the intellectuals who shaped social knowledge and tradition phenomenon. Throughout the study, the relationship between tradition and language and the role of tradition in the construction of knowledge are emphasized. It was concluded from the interviews that tradition is a context in the production of knowledge, there is no epistemic community structuring in the academy, problems in the language affect the tradition and the way of reconstruction passes through the language. The findings have been associated with the concepts of reconstruction, language, social reality and tradition. The fact that tradition is handled as the problem of sociology of knowledge is the original aspect of this study.