MAKÜ Spor Bilimleri Fakültesi ile MAKÜ Güzel Sanatlar Bölümündeki öğrencilerin değer yönelimlerinin karşılaştırılması üzerine araştırma
A research on comparing the value orientations of students studying at the Faculty of Sports Sciences and Faculty of Education, Department of Fine Arts Education
- Tez No: 656229
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARBAROS SERDAR ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Spor, Sociology, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu araştırmanın amacı, spor bilimleri fakültesi öğrencileri ile eğitim fakültesi güzel sanatlar eğitimi bölümünde öğrenim gören öğrencilerin değer yönelimlerini yaş, bölüm, cinsiyet ve aylık ortalama gelir düzeyleri değişkenlerine göre anlamlı şekilde farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemektir. Araştırmada bilimsel araştırma modellerinden betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2018-2019 eğitim öğretim döneminde Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Spor Bilimleri Fakültesi ve Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümünde aktif olarak öğrenim görmekte olan ve araştırmaya gönüllü olarak katılım gösteren 311 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma amacına yönelik olarak araştırmacı tarafından demografik bilgilerin belirlenmesi amacı ile hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”ile araştırma amacına yönelik olarak“Bireysel Değerler Envanteri”kullanılmıştır. Bireysel değerler envanterinin güvenilirlik katsayısı cronboach alfa ile hesaplamış .77 olarak tespit edilmiştir. Verilerin istatistiksel analizinde Spss 25.0 paket programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde ise betimsel istatistiklerde frekans, yüzde, kullanılmış, gruplar arasında ki farkların belirlenmesi amacı ile t-tesi ve tek örneklem varyans analizi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarında ise cinsiyet değişkenine göre anlamlı bir farklılık görülmemişken, bölüm, yaş, aylık ortalama gelir düzeyleri değişkenlerinde bireysel değerler yönelimlerinde anlamlı farklılıklar olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine whether the values of the sports science faculty students and the students studying in the faculty of fine arts education differ significantly according to their age, department, gender and monthly average income levels. Descriptive scanning model, one of the scientific research models, was used in the research. The study group of the research consists of 311 students who are actively studying at the Faculty of Sport Sciences and Fine Arts Education Department of Mehmet Akif Ersoy University (MAKU) during the 2018-2019 academic year. For the purpose of the research, the“Personal Values Inventory”was used for the purpose of the research with the“Personal Information Form”prepared for the purpose of determining the demographic information by the researcher. The reliability coefficient of the individual values inventory was calculated using cronboach alpha .77. Spss 25.0 package program was used in the statistical analysis of the data. In the analysis of the data, frequency, percentage, and descriptive analysis of variance were used in descriptive statistics to determine the differences between the groups. In the research results, while there was no significant difference in terms of gender variable, it was found that there were significant differences in individual values orientations in the variables of department, age, monthly income levels.