Anonim şirket yönetim kurulu üyelerinin hukuki sorumluluğu ve sorumluluk davası
Legal liabilities and liability case of the board members of joint stock company
- Tez No: 569693
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER FARUK ÖZEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Anonim şirketler, yönetim kurulu vasıtasıyla yönetim ve temsil faaliyetlerini gerçekleştirirler. Bu faaliyetleri gerçekleştiren yönetim kurulu üyeleri, tedbirli bir yöneticinin özeni ile hareket etmeli ve sadakat yükümlülüğüne uygun davranmalıdır. Aksi halde yönetim kurulu üyeleri sorumluluk davası ile karşı karşıya kalırlar. Bu çalışmanın amacı, anonim şirketlerde yönetim kurulu üyelerinin hukuki sorumlulukları ve sorumluluk davası konularının kapsamlı bir şekilde incelenmesidir. Birinci bölümde; anonim şirketlerde yönetim kurulu başlığı altında, yönetim kurulunun organ niteliği, yönetim kurulunun organizasyonu, yönetim kurulunun oluşumu, yönetim kurulunun yapısı, yönetim kurulunun yönetim ve temsil yetkisi konularına yer verilmiştir. Çalışmamızın yönetim kurulu üyelerinin sorumluluğu başlıklı ikinci bölümünde, yönetim kurulu üyeleri ile anonim şirket arasındaki ilişkinin hukuki niteliği, hukuki sorumluluğa hakim ilkeler, farklılaştırılmış teselsül ilkesi ve müteselsil sorumluluk kavramı incelenmiştir. Daha sonra 6102 sayılı Ticaret Kanunu'ndaki hukuki sorumluluk gerek-tiren haller, genel hükümler uyarınca hukuki sorumluluk ve özel hükümler uyarınca sorumluluk hallerine yer verilmiştir. Ayrıca sorumluluk sigortası ve kamu borçlarından dolayı sorumluluk başlıkları incelenmiştir. Çalışmamızın sorumluluk davası başlıklı üçüncü bölümünde, sorumluluk davasının mahiyeti, sorumluluk davası açılabilmesi için gerekli olan şartlara yer verilmiştir. Sorumluluk davasının tarafları sınıflandırılarak ayrı ayrı ele alınmıştır. Çalışmamızın devamında sorumluluk davasını sona erdiren ibra, sulh, hak düşürücü süre ve zamanaşımı kavramlarını yer verilmiştir. Son olarak sorumluluk davasında görev, yetki ve yargılama usulü ile tazminat ve diğer yaptırımlar konuları incelenmiştir. Anahtar Kelimeler Anonim şirket, yönetim kurulu, hukuki sorumluluk, sorumluluk davası, Türk Ticaret Kanunu.
Özet (Çeviri)
Joint stock companies proceed administration and representation activities by the board members. Board members realising these activities must behave accordingly duty of care and loyalty. Otherwise, they are face with the liability case. The aim of this thesis is analysing the legal liabilities of board members and liability case in joint stock company issues. The first chapter includes organ characteristics, organization, entity, constitution of board members and administration and representation ability of board members issues below the joint stock companies' board members. In the title of liabilities of board members which is the name of second chapter, legal nature of the relationship between board members and joint stock company, principles of legal liabilities and differentiated solidarity terms are analysed. After these titles, situations requiring legal liabilities in the Turkish Commercial Code (Law No: 6102) and legal liabilities under general provisions, liabilities under special provisions, liability insurance and liabilities for public debt are given a place. In the third chapter entitled liability case, the legal nature of the liability case and requirments to file a liability case are analysed. The parties of the liability case are classified and dealt with separately. Afterwards, the situations of the liability case termination which are release, peace, foreclosure and prescription are given a place. Finally, hearing the case, pending place of action and procedure of the liability case, compansation and other sanctions titles are analysed. Keywords Joint stock company, board members, legal liability, liability case, Turkish Commercial Code.