Brokoliden (Brassica oleracea L. var. italica) fenolik madde ekstraksiyonu yöntem ve koşullarının optimizasyonu
Optimization of extraction methods and conditions for phenolic compounds from broccoli (Brassica oleracea L. var. italica)
  1. Tez No: 656237
  2. Yazar: RABİA TARTICI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEM BALTACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada fenolik içeriğinin yüksek olduğu bilinen brokoliden farklı ekstraksiyon metotları kullanılarak antioksidan biyoaktif bileşik ekstraksiyonu yapılmıştır. Kullanılan yöntemler; klasik çözücü, mikrodalga destekli, ultrason destekli ekstraksiyondur. Taguchi yöntemi kullanarak, her bir ekstraksiyon yöntemi için optimum ekstraksiyon koşulları belirlenmiştir. Toplam fenolik madde, antioksidan kapasite, renk ve askorbik asit tayini yapılmıştır. Klasik ekstraksiyon yönteminde, belirlenen optimum koşullarda ekstrakte edilen toplam fenolik madde, antioksidan kapasitesi ve askorbik asit, sırasıyla 690,94 mg GAE/kg kuru madde (20 °C/15 dk), 19,37 mg/ml (60 °C/30 dk) kuru madde ve 66,743 mg/g kuru madde (20 °C/15 dk) olarak tespit edilmiştir. Mikrodalga destekli ekstraksiyon yönteminde, belirlenen optimum koşullarda alınan sonuçlar ise toplam fenolik madde, antioksidan kapasitesi ve askorbik asit sırasıyla, 725,52 mg GAE/kg kuru madde (360 W/60 s), 12,28 mg/ml kuru madde (900 W/90 s) ve 191,451 mg/100 g kuru madde (360 W/30 s) dir. Ultrason destekli ekstraksiyon yönteminde belirlenen optimum koşullarda ekstrakte edilen toplam fenolik madde, antioksidan kapasitesi ve askorbik asit sırasıyla, 561,84 mg GAE/kg kuru madde (%60/15 dk), 11,28 mg/ml kuru madde (%60/10 dk) ve 508,736 mg/100 g kuru madde (%60/5 dk) olarak tespit edilmiştir. Uygulanan üç yöntem karşılaştırıldığında, mikrodalga destekli ekstraksiyon yönteminin en verimli yöntem olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to optimize the extraction conditions of phenolic compounds from broccoli by investigating possible factors, comparing the extraction conditions, and analyzing the extracts and the process was optimized by using Taguchi Technique. The optimal extraction conditions for solvent extraction method were total phenolic content was 690,94 mg GAE/kg DW, total antioxidant capacity was 19,37 mg/ml (60 °C/30 min) DW, 66,743 mg/100 g (20 °C/15 min) DW. The optimal extraction conditions for microwave assisted extraction method were total phenolic content was 725,52 mg GAE/kg (360 W/60 s)GAE/kg DW, total antioxidant capacity was 12,28 mg/ml (900 W/90 s) DW, 191,451 mg/100 g (360 W/30 s) DW. The optimal extraction conditions for ultrasound assisted extraction method were total phenolic content was 561,84 mg GAE/kg (60%/15 min) GAE/kg DW, total antioxidant capacity was 12,28 mg/ml (%60/10 min) DW and 508,736 mg/100 g (%60/5 min) DW. Total phenolic content and total flavonoid content of broccoli obtained by microwave assisted extraction at the optimum conditions.