Antioksidan kullanımının meme kanseri tedavisi üzerindeki etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of antioxidant use on breast cancer treatment
- Tez No: 656258
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN AKSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Kemoterapiye karşı gelişen ilaç direnci kanser tedavisinin başarısını engelleyen temel etmenlerden biridir. Birçok kanser hücre dizisinde, Glutatyon S-transferaz enzim ailesinden, glutatyon S-tranferaz P1 (GSTP1) izoziminin ekspresyon seviyesinin artığını gösteren çalışmalar mevcuttur. GSTP1'in kemoterapötik ajanları glutatyon (GSH) konjugasyonu ile inaktive ederek ilaç direncini indüklediği ve ayrıca, apoptozda rol alan mitojenle aktifleşen protein kinaz (MAPK) kaskadının bir üyesi olan JNK1 (c-Jun N-terminal kinaz1)'in endojen inhibitörü olarak davrandığı bilinmektedir. Bu çalışma için seçilen klorofilin grubumuz tarafından GSTP1 üzerinde inhibisyon etkisi olduğu gösterilmiş ve aynı zamanda antioksidan özelliğe sahip bir moleküldür. N-asetil sisteinin (NAC), GSTP1'in kosubstratı GSH'nun öncül molekülü olup antioksidan özelliğe sahip bir moleküldür. Bu çalışmada, klorofilin ve NAC'in meme kanseri tedavisindeki etkilerinin araştırılması hedeflenmiştir. Bu amaçla, tedaviye dirençli, üçlü (ER, PR, HER2) negatif olan 4T1 meme kanseri hücre hattı kullanılarak oluşturulan meme kanseri modelinde klorofilin, NAC ve kanser ilacı olan dosetakselin etkinlikleri in vivo/in vitro ve transkriptomik (in silico) olarak araştırıldı. Bu çalışmada, 4T1 hücre lizatları ve tümör dokularında GST aktivitesi, GSH düzeyi, JNK sinyal yolağı bileşeni olan c-Jun ile apoptotik bir protein olan p38 ve kaspaz 8-9'un düzeyleri araştırıldı. Kanser hücrelerinin apoptoz ve/veya proliferasyona yönelimlerini detaylı araştırmak için tümör dokularından elde eldilen RNA dizileme verilerinin üzerinde transkriptomik analizler yapıldı.
Özet (Çeviri)
Drug resistance against chemotherapy is one of the main factors limitating the success of cancer treatment. Several studies have reported that the expression level of the glutathione S-transferase P1 (GSTP1) isozyme from glutathione S-transferases is increased in many cancer cell lines. GSTP1 induces drug resistance by inactivating chemotherapeutic agents with glutathione (GSH) conjugation and also acts as an endogenous inhibitor of JNK1 (c-Jun N-terminal kinase1), a member of the mitogen-activated protein kinase (MAPK) cascade involved in apoptosis. The chlorophyllin, an antioxidant molecule, has been shown to have an inhibitory effect on GSTP1 by our group. The antioxidant N-acetyl cysteine (NAC) is the precursor molecule of GSH, the cosubstrate of GSTP1. This study aimed to investigate the effects of chlorophyllin and NAC on breast cancer treatment. For this purpose, the effects of chlorophyllin, NAC and an anti-cancer drug (docetaxel), were investigated in a breast cancer model created by using a treatment-resistant triple (ER, PR, HER2) negative 4T1 breast cancer cells in vivo / in vitro and transcriptomically (in silico). In this study, GST activity, GSH levels, JNK signaling pathway component c-Jun, and the apoptotic protein p38 and caspase 8-9 levels were also investigated in 4T1 cell lysates and tumor tissues. Transcriptomic analyzes were performed on RNA sequencing data obtained from tumor tissues to investigate the tendency of cancer cells to apoptosis and / or proliferation in detail.