Coreus marginatus (Linnaeus, 1758) (Heteroptera: Coreidae)'un sindirim kanalının histolojisi ve morfolojisi
The morhology and histology of alimentary canal in Coreus marginatus (Linnaeus,1758) (Heteroptera, Coreidae)
  1. Tez No: 656257
  2. Yazar: HİLAL KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAMİ CANDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada, ekonomik açıdan önemli tarımsal zararlı olan Coreus marginatus' un erişkinlerinde sindirim kanalının morfolojik ve histolojik yapıları incelenmiştir. Örnekler Temmuz 2018'de Ankara, Kazan'dan toplandı. Işık mikroskobu incelemeleri için C. marginatus'un sindirim kanalı disekte edilerek formalinde 24 saat tespit edildi. Dokular dehidre edilip, parafine gömüldü ve 5-7 µm kalınlığında kesitler alındı. Kesitler Hematoksilen-Eosin ile boyandı ve ışık mikroskobunda incelendi ve fotoğrafları çekildi. Taramalı elektron mikroskobu için örnekler %2,5'luk Glutaraldehitte tespit edildi ve dereceli alkol serilerinden geçirildi. Dokular Heksametildisilazan ile kurutuldu, altınla kaplandı ve JEOL JSM 6060 LV (SEM) ile incendi. C. marginatus' un sindirim kanalı ön, orta ve arka bağırsak olmak üzere üç farklı bölgeye ayrılır. Ön bağırsak; tükürük bezi, yardımcı tükürük bezi, farinks, özofagus, proventrikulus ve ventrikulus' tan oluşmaktadır. Orta bağırsakta; orta bağırsak kanalı ve bulb yapısı bulunmaktadır. Arka bağırsak; ileum ve rektum'dan oluşmaktadır. İleum yapısına bağlı Malpighi tüpleri ve gastrik çekum bulunmaktadır. Sindirim kanalının histolojik incelemelerinde; Ön bağırsakta epitel tabaka tek katlı ve kübik olarak dizilmiştir. Ön bağırsağın kısımlarından olan farinks ise kafanın sert kitin kısmından ayrılamadığından incelenememiştir. Orta bağırsakta; orta bağırsak kanalı kübik epitelden, bulb yassı epitelden meydana gelir. Arka bağırsakta ileum silindirik epitelden, rektum kübik- silindirik epitelden oluşmaktadır. İleum yapısına bağlı Malpighi tüpleri kübik epitelden, gastrik çekum ise tek tabakalı epitelle astarlı yassı keseler şeklindedir. SEM görüntülerinde sindirim kanalı yüzeyinin dışta boyuna, içte dairesel kaslarla çevrili olduğunu görülmektedir. Bu çalışmada ekonomik açıdan önemli olan bu türün sindirim kanalının araştırılması hem daha sonra yapılacak çalışmalara hem de zirai mücadele açısından yapılacak araştırmalara katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the morphological and histological structures of the digestive tract in adults of Coreus marginatus, which is an economically important agricultural pest, were examined. Samples were collected from Kazan, Ankara in July 2018. For light microscopy examinations, the digestive tract of C. marginatus was dissected in 70% ethyl alcohol under a stereo microscope and fixed in formalin for 24 hours Tissues were dehydrated, embedded in paraffin and sections were cut 5-7 µm thick. Sections were stained with Hematoxylin-Eosin and examined under a light microscope and photographed. Samples for scanning electron microscopy were fixed in %2,5 Glutaraldehyde and passed through graded alcohol series. Tissues were dried with Hexamethyldisilazane, gold plated, and incised with JEOL JSM 6060 LV (SEM). Digestive canal of C. marginatus consists of three distinct regions: Foregut, midgut and hindgut. Foregut is consists of salivary glands, pharynx, esophagus, proventriculus and ventriculus. Midgut has midgut channel and the bulb structure. Hindgut has the ileum and the rectum. There are Malpighian tubule and gastric cecum depending on the ileum. In the histological examinations of alimentary canal, the epithelial cells of foregut are cubically arranged as a single layer. Due to inseparable from the hard part of the kit, the pharynx that is part of foregut has not been studied. In mid-gut; cylindrical channel of midgut occurs the cubic epithelium,“bulb”occurs squamous epithelium. In hindgut ileum occurs cylindrical epithelium, the rectum is consists of cubic-cylindrical epithelium. Depending on the nature of the ileum Malpighian cubic epithelium consisted of a single layer of gastric epithelium lining the cecum has the form of flat sacs. According to SEM images, foregut is surrounded by a layer of longitudinal muscle and inner surface is formed by cell groups which are located over a folded basal lamina. In this study, researching the digestive tract of this economically important species will contribute to both future studies and studies in terms of agricultural struggle.