Meme kanseri hücre hattında biberiye ile omega 3'ün (DHA) apoptoza etkisinin araştırılması
Investigating the effects of rosemary and omega-3 (DHA) on apoptosis in a breast cancer cell line
- Tez No: 834928
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HADI KARIMKHANI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Biyokimya, Onkoloji, Nutrition and Dietetics, Biochemistry, Oncology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Meme kanseri, kadın popülasyonunda kansere bağlı ölümlerin önde gelen nedenidir. Radyoterapi veya kemoterapi gibi yöntemlerin yanı sıra tedavi edici birçok yöntem üzerinde çalışmalar yapılmaktadır. Biberiye ve omega-3 yağ asitleri (özellikle DHA), antioksidan, antibakteriyel, hipoglisemik, antikanser, hepatoprotektif, antiinflamatuar ve antitrombotik etkileri içeren biyolojik aktiviteleri nedeniyle ilgi odağı haline gelmiştir. Ancak, biberiye ve DHA'nın birlikte kullanımının apoptotik etkileri hakkında literatürde yeterli bilgi mevcut değildir. Bu nedenle, bu çalışma biberiye ve DHA'nın MCF-7 meme kanseri hücre hattı üzerindeki apoptotik etkilerini araştırmak ve bu bileşenlerin birlikte kullanımının etkisini incelemek için yapılmıştır. Bu çalışma, biberiye ve DHA'nın birlikte kullanımının meme kanseri üzerindeki etkileri hakkında literatürdeki ilk çalışmalardan biridir. Gereç ve Yöntem: Hücrelerin yaşama oranını tespit etmek için MTT testi yapılarak hücrelerin IC50 dozları belirlenmiş ve hücre içindeki BAX, p53, Sitokrom C ve Kalpain protein düzeyleri ölçmek için ELISA testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Breast cancer is a leading cause of cancer-related deaths in women. In addition to conventional treatments such as radiotherapy and chemotherapy, various therapeutic approaches are being explored. Rosemary and omega-3 fatty acids, especially docosahexaenoic acid (DHA), have gotten a lot of attention because of their biological effects, such as their antioxidant, antibacterial, hypoglycemic, anticancer, hepatoprotective, anti-inflammatory, and antithrombotic effects. However, there needs to be more information in the literature regarding the apoptotic effects of rosemary and DHA when combined. Therefore, this study aimed to investigate the apoptotic effects of rosemary and DHA on the MCF-7 breast cancer cell line and examine the impact of their combined use. This study represents one of the initial investigations in the literature on the effects of rosemary and DHA in combination on breast cancer. Materials and Methods: The MTT assay was performed to determine cell viability and establish the IC50 doses of the compounds in the study. The levels of BAX, p53, Cytochrome C, and Calpain proteins within the cells were measured using the ELISA test.