Meme kanseri hücre dizisi üzerinde (MCF-7), avokado (Persea americana) ve oğulotu (Melissa officinalis) bitki ekstrelerinin antiproliferatif, apoptotik ve antioksidan etkilerinin araştırılması
Investigation of the antiproliferative, apoptotic and antioxidant effects of plant extracts of avocado (Persea americana) and melissa (Melissa officinalis) on breast cancer cell line (MCF-7)
  1. Tez No: 691339
  2. Yazar: SERDAL ÖĞÜT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLIHAN BÜYÜKÖZTÜRK KARUL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Biyokimya, Nutrition and Dietetics, Biochemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Meme kanseri, dünyada ve ülkemizde kadınlarda en sık teşhis edilen kanser türlerinden biridir. Dünya geneline bakıldığında ölüm sebepleri arasında kadınlarda ikinci sırada yer aldığı bilinmektedir. Bu yüzden, meme kanseri hastalığının tedavisine yönelik çok farklı araştırmalar yapılmaktadır. Kemoterapi ve radyoterapi uygulamalarına ek olarak tamamlayıcı tedaviler de tercih edilen yöntemler arasındadır. Mevcut tez araştırmasında meme kanseri hücre dizisinde (MCF-7) oğulotu ve avokado ekstreleri kullanımının antiproliferatif, apoptotik ve antioksidan etkilerinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Tıpta tedavi amaçlı uygulanan kemoterapötik ajanların ana hedefi neoplastik hücreleri tahrip etmesidir. Ancak bu esnada bazı sağlıklı hücreler de uygulamadan olumsuz etkilenebilmektedir ve sonuç olarak çeşitli yan etkiler ortaya çıkabilmektedir. Literatürlerde de bildirildiği üzere oğulotu ve avokado bitkileri içerdikleri bileşenler ile güçlü antioksidan özeliklere sahiptirler. Bu bitkiler antioksidan özellikleri kanser tedavilerinde kullanılan ilaçların yan etkilerinin azaltılması ve aynı zamanda reaktif oksijen türlerinin (ROT) seviyesini azaltması bakımından önemlidir. Kanser hücre hatlarında (MCF-7) oğulotu ve avokado bitkilerinin kanser hücreleri üzerindeki antiproliferatif, apoptotik ve antioksidan etkilerinin ortaya çıkarılması tamamlayıcı tedavi amaçlı literatüre katkı yapması tezin ana amacını oluşturmakdır. Araştırmada oğulotu ve avokado bitki ekstrelerinin farklı konsantrasyonları (1 µg/mL, 10 µg/mL, 100 µg/mL ve 1000 µg/mL) MCF-7 hücre dizisi üzerine uygulanmıştır. Sitotoksik aktiviteleri 24 saatte MTT yöntemi, apoptotik aktiviteleri ise anneksin V yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Biyokimyasal parametrelerin belirlenmesinde 1 µg/mL, 10 µg/mL, 100 µg/mL ve 1000 µg/mL dozlarda hücrelere uygulama yapılmış ve sonra hücre lizatları elde edilmiştir. Hazırlanan numuneler ile ilk olarak hücrenin protein düzeyi hesaplanmıştır. Ardından TOS, TAS, OSİ, SOD, GPx aktivite tayini, MDA ve NO analizleri yapılmıştır. Sonuçlar değerlendirildiğinde, araştırmamızda doz ve zamana bağlı olarak oğulotu ve avokado bitki ekstrelerinin MCF-7 hücre proliferasyonunu azalttığı belirlenmiştir. Aynı zamanda elde ettiğimiz apoptoz artışı da bu proliferasyon inhibisyonunu açıklamaktadır. Araştırma çerçevesinde ortaya çıkan antioksidan sonuçları da proliferasyonun inhibisyonunu ve aynı zamanda apoptozun artışını desteklemektedir. İstatistiksel olarak tüm veriler yorumlandığında oğulotu ve avokado bitkilerinin, MCF-7 hücrelerinde moleküler antikanserojenik mekanizmaları, tekli ya da kemoterapötik ajanlarla kombine çalışılarak, meme kanseri tedavisi için yeni kemoterapötik ve kemopreventif ajanların gelişimine önemli katkı sağlayacağı mevcut araştırma ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is one of the most frequently diagnosed cancer types in women in the world and in our country. It is known that it is the second leading death of cause in women worldwide. Therefore, many different studies are conducted on the treatment of breast cancer. Complementary treatments are among the preferred methods in addition to chemotherapy and radiotherapy applications. In this thesis, it was aimed to determine the antiproliferative, apoptotic and antioxidant effects of using melissa and avocado extracts in breast cancer cell line (MCF-7). The main target of chemotherapeutic agents applied for treatment in medicine is to destroy neoplastic cells. However, some healthy cells may also be adversely affected by the application, and as a result various side effects may occur. As reported in the literature, melissa and avocado plants have strong antioxidant properties with the components they contain. The antioxidant properties of these plants are important in terms of reducing the side effects of drugs used in cancer treatments and at the same time reducing the level of reactive oxygen species (ROS). The main purpose of the thesis is to reveal the antiproliferative, apoptotic and antioxidant effects of melissa and avocado plants on cancer cell lines (MCF-7) and to contribute to the literature for complementary therapy. In the study, different concentrations of melissa and avocado plant extracts (1 µg/mL, 10 µg/mL, 100 µg/mL and 1000 µg/mL) were applied to the MCF-7 cell line. Cytotoxic activities were determined using the MTT method in 24 hours, and apoptotic activities were determined the annexin V method using. Determination of the biochemical parameters, 1 µg/mL, 10 µg/mL, 100 µg/mL and 1000 µg/mL doses were applied to the cells and then cell lysates were obtained. Firstly, the protein level of the cell was calculated with the prepared samples. Then, TOS, TAS, OSI, SOD, GPx activity determination, MDA and NO analyzes were made. When the results were evaluated in our study, it was determined that melissa and avocado plant extracts decreased MCF-7 cell proliferation depending on dose and time. At the same time, the increase in apoptosis also explains this proliferation inhibition. The antioxidant results that came out within the framework of the research also support the inhibition of proliferation and also the increase of apoptosis. When all statistical data are evaluated, it has been determined by the current research that the molecular anticarcinogenic mechanisms of melissa and avocado plants in MCF-7 cells will be studied individually or in combination with chemotherapeutic agents, and will contribute significantly to the development of new chemotherapeutic and chemopreventive agents for breast cancer treatment.