Çevrim içi manevi danışmanlık uygulamaları: Avantaj ve dezavantajlar
Online spiritual counseling services: Advantages and disadvantages
- Tez No: 656290
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ IŞIKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Science and Technology, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tez çalışmasında çevrim içi manevi danışmanlık hizmetlerinin incelenmesi, yüz yüze gerçekleştirilen psikolojik danışmanlık hizmetleri ile farkının ortaya koyulması, avantajlarının ve dezavantajlarının belirlenmesi ve ülkemiz için uygulanabilir olup olmadığının araştırılması hedeflenmektedir. Dolayısıyla çevrim içi manevi danışmanlık hizmetlerinin en az yüz yüze gerçekleştirilen terapiler kadar etkili ve başarılı olup olmadığı sorusuna cevap aranmıştır. Manevi danışman ile yüz yüze terapi yapma imkânı bulunmayan danışanlar, alternatif olarak çevrim içi manevi danışmanlık hizmetlerinden daha ekonomik bir şekilde yararlanabilmektedir. Danışanların, mekandan bağımsız olarak istedikleri bir manevi danışman ile çevrim içi olarak görüşebilecekleri bu hizmet çok yönlü olarak analiz edilmektedir. Birçok karmaşık değişkene bağlı olarak insanın ruhsal iyi oluş hali bozulabilmekte ve manevi desteğe ihtiyaç duyulabilmektedir. Araştırmayı yönlendiren hipotez, çevrim içi manevi danışmanlık hizmetlerinin en az yüz yüze gerçekleştirilen danışmanlık hizmetleri kadar etkili ve başarılı olduğudur. Bu hipotezi test etmek için karşılaştırmalı karma yöntemler ve içerik analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda çevrim içi manevi danışmanlık hizmetlerinin en az yüz yüze gerçekleştirilen manevi danışmanlık hizmetleri kadar başarılı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Psikolojik danışmanlık hizmetinin temel ilkelerinden sayılan yüz yüze görüşme ilkesini ihlal etmiş olsa da her zaman teknolojik bir ara yüzden sunulan çevrim içi manevi danışmanlık hizmetleri, danışman ile danışanı sanal ortamda karşı karşıya getirerek yüz yüze gerçekleştirilen psikolojik ve manevi danışmanlık hizmetleri kadar başarılı olduğu anlaşılmıştır. Bu sonuçlar dikkate alındığında maddi ve manevi imkân kısıtlığı yüzünden bir psikoloğa veya manevi danışmana gidemeyen insanlar, çevrim içi manevi danışmanlık hizmetlerinden kolaylıkla faydalanabilirler. Dijital kültür, psikolojik ve manevi danışmanlığın yeni bir açılımını bize sunmaktadır. Manevi danışmanlık hizmetleri teknolojik destekle birlikte daha etkili ve daha yaygın bir biçimde, üstelik psikolojik ilk yardım tekniklerinden biri olarak kullanıcılara sunulabilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to examine online spiritual counseling services, to reveal the difference with face-to-face psychological counseling services, to determine their advantages and disadvantages, and to investigate whether they are applicable for our country. Therefore, the answer to the question of whether online spiritual counseling services are at least as effective and successful as face-to-face therapies has been sought. Consultants who do not have the opportunity to conduct face-to-face therapy with a spiritual consultant can alternatively benefit from online spiritual counseling services in a more economical way. This service is analyzed in a multifaceted way, where consultants can meet online with a spiritual consultant they want, regardless of the location. Depending on many complex variables, the mental well-being of a person may deteriorate and spiritual support may be needed. The hypothesis guiding the research is that online spiritual counseling services are at least as effective and successful as face-to-face consulting services. Comparative mixed methods and content analysis were used to test this hypothesis. As a result of the research, it was concluded that online spiritual counseling services are at least as successful as face-to-face spiritual counseling services. Although it violated the principle of face-to-face counseling, which is considered one of the basic principles of psychological counseling, online spiritual counseling services, which are always offered through a technological interface, have been found to be as successful as the psychological and spiritual counseling services performed face-to-face by bringing the counselor and the client face to face in a virtual environment. Considering these results, people who cannot go to a psychologist or spiritual counselor due to the limitation of material and spiritual opportunities can easily benefit from online spiritual counseling services. Digital Culture offers us a new opening of psychological and spiritual counseling. Spiritual counseling services, together with technological support, can be offered to users more effectively and more widely, moreover, as one of the psychological first aid techniques.