Kur'ân'ı Kerim'de bedî' ilmi (Yasin Suresi örneği)
The art of bedî 'in the Holy Quran: Case of Surah Yasin
  1. Tez No: 656293
  2. Yazar: KAMURAN OKTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AGÂH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Belâgat ilmi sanatları kendi içinde me'ânî, beyân ve bedî' şeklinde üç ana bölüm olarak kategorize edilir. Bunlardan biri olan bedî' ilmi sanatı da kendi içinde lafzı ve ma'nayi güzelleştirici sanatlar olarak iki kısma ayrılır. Bedî' ilmi sanatları, muktezâyi hale uygun söylenen sözlerin kulağa hoş gelen, gönlün feraha kavuşmasını sağlayan bir ilim disiplinidir. İlahî metin olan Kur'ân'ı Kerim tarih, edebiyat, sarf, nahiv vb. bir eser olmadığı gibi bir belâgat kitabı da değildir. Temel amacı beşere açık, net bir şekilde yol ve yöntem göstererek rehberlik etmesidir. Bunun yanında ilahî bir metin olması açısında, içinde beşerin güç ve kudretini zorlayan bazı söz sanatları da mevcuttur. Bu söz sanatlarından olan bedî' sanatının, tarihi seyir içinde var ola geldiği bu güne kadar ki kullanımının, muhassinât-ı lafziyye ve muhassinât-ı ma'neviyye kısımlarının, bedî' ilminin belâgattaki yerinin, belâgat ve Kur'ân ilişkisinin ve Kur'ân'ı Kerim'in Yasin suresindeki var olan kullanımlarını bulunup ana hatlarıyla tahlilleri yapıldı. Hadislerin, Yasin suresinin faziletlerine işaret etmesinden dolayı, bu sure günümüzde diğer surelerden daha fazla okunmakta ve onunla amel etmeye özen gösterilmektedir. İşte bu doğrultuda, bu surenin diğer surelerden daha fazla anlaşılmasına, Arap dili ve belâgatı açısından incelenmesine ihtiyaç duyulmuştur.
Özet (Çeviri)
The art science of rhetoric is subdivided into three broad categories as follows: me'ânî, beyân and bedî '. The latter which is the science of the art of bedî 'is also subdivided into two parts: the art of embellishing speech and the art of embellishing meaning. The art of bedî 'is a scientific discipline which makes it possible to make spoken words conform, pleasant to the ear and soothing to the heart. The Holy Qur'an which is a divine text is neither a history book, nor a literary work, nor a book of syntax or grammar and in no case a work of rhetoric. Its main purpose is to guide man, showing him the way and the methods clearly and clearly. Being a divine text, the Koran contains certain figures of styles among which the art of Bedi 'which forces the power and the power of the man. Muhassinât-ı lafziyye and muhassinât-ı ma'neviyye which are the parts used of this art since always, the place of this art in rhetoric, its relationship with the Koran and rhetoic as well as its use in Sura Yasin have been listed and analyzed. Because of its merits emphasized by the hadihts, Surah Yasin is more widely read today and more applied in worship than other Suras. It is in this perspective that it was necessary to examine this Surah in order to better understand it compared to others according to the Arabic language and rhetoric.