Endüstri işletmelerinde bilgisayar destekli performans değerlendirmeye dayalı işgücü planlaması ve bir uygulama örneği
Workforce planning based on computer-based performance evaluation for industrial enterprises and an implementation sample
- Tez No: 656292
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK SOYUER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Günümüz iş dünyasında faaliyet gösteren organizasyonların iş gücü etkinliklerini arttırabilmeleri için performans değerlendirme yöntemlerinden yararlanmaları oldukça önemlidir. Performans değerlendirme için başvurulacak olan yöntemlerin organizasyonun iş gücü yapısı ve ihtiyaçlarına göre tasarlanması, elde edilen sonucu doğrudan etkilemektedir. Tasarlanan performans değerlendirme modellerinin etkinliğini arttırmak için bilgisayar destekli sistemlere entegre edilmeleri oldukça kritiktir. Günümüzde bilgi teknolojileri ve sistemleri bilgisayar destekli çözümler ile performans değerlendirme modellerinin esnek, izlenebilir, gelişime açık ve modüler sistemlere dönüştürülmesine olanak sağlamaktadır. Bugüne kadar yapılan çalışmalarda performans değerlendirme teorileri kapsamında birçok performans değerlendirme modeli geliştirilmiştir. Ancak bu modellerin farklı sektör ve organizasyonlarda uygulanabilirlikleri ile ilgili literatürde eleştiriler de yer almaktadır. İhtiyaca özgü, esnek ve kolay yönetilebilir bir performans değerlendirme süreci oluşturabilmek için organizasyonların gereksinimleri ve iş gücü yapıları detaylı olarak analiz edilmeli ve anlaşılmalıdır. Bu tezin amacı, organizasyonun yapısına uygun hibrit bir performans değerlendirme modeli tasarlamak ve bu modelin bilgisayar destekli bir sisteme dönüştürülmesi ile iş gücü etkinliğini arttırarak, bu alandaki literatüre katkı sağlamaktır. Bu noktadan hareketle çalışmada organizasyonun stratejileri ve iş gücü yapısı analiz edilerek hibrit bir performans değerlendirme modeli tasarlanmıştır. Bu hibrit modelin uygulanabilirliğini sağlamak ve etkinliğini arttırabilmek amacıyla, bir yazılım geliştirilmiştir. Tasarlanan hibrit performans değerlendirme modelinin ve geliştirilen yazılımın çok boyutlu etkileri, çalışma için kurulan hipotezler eşliğinde ele alınmıştır. Organizasyona özgü olarak geliştirilen hibrit performans değerlendirme modeli, 2019 yılı içerisinde elde edilen tüm verilerin sisteme aktarılması ile birlikte performans dönemi boyunca çalıştırılmıştır. Elde edilen çıktılar ile çalışmanın hipotez tartışmaları gerçekleştirilmiş ve organizasyona özgü oluşturulan bilgisayar destekli bir performans modelinin organizasyon üzerindeki etkileri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's business environment it is of utmost importance that the organisations benefit from performance evaluation methods in order to increase their workforce efficiency. The tools that are used to evaluate the performance of the workforce needs to be tailormade according to structure of the business since this will have serious impact on the results. It is therefore critical that design of the performance evaluation model is integrated into computer aided systems to increase their effectiveness. Information technologies and systems enable the performance evaluation models to be transformed into more flexible and traceable tools that are modular and open to improvement. Many performance evaluation models have been developed within the scope of performance evaluation theories however there are criticisms in literature regarding the applicability of these models in different sectors and organisations. In order to create a tailormade and manageable performance evaluation process, the requirements of the organisation must be analysed and comprehended in great detail. The aim of this thesis is to create a hybrid performance evaluation model by analysing the organisation's strategies and workforce structure by using computer aided systems, ultimately contributing to literature in this field. A software has been developed to ensure the applicability of the model and increase its efficiency. Multidimensional effects of the hybrid performance evaluation model and the software are discussed with the hypotheses established for the study. The hybrid model has been specifically developed for the organization, was run with all data obtained in 2019 during the performance period. Outputs obtained were utilized for hypothesis discussions and the effects of a computer-aided performance evaluation model created specific to the organisation were determined.