IFRS 16: Comparasion of sectoral impacts of IFRS 16 on financial ratios
- Tez No: 656295
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜYE TÜYSÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tezin amacı, IAS17'nin IFRS16 ile değiştirilmesinin kiralama işlemlerine olan etkilerini incelemektir. Bu değişim, esas olarak işletme kiralamasını etkilemektedir. IAS17'de, faaliyet kiralaması bilanço dışı kalemler olarak kabul edilirken, IFRS16'da bu kiralamaları finansal kiralama gibi ele alır ve birkaç istisna dışında tek bilanço kalemleri varsayılır. Bu değişiklik, esas olarak finansal oranları ve firma değerini etkiler. Bu unsurlar fon sağlayıcılar, müşteriler, hissedarlar ve hisse fiyatı için çok önemlidir. Bu tezde IFRS16'nın benimsenmesinin Türk firmaları üzerindeki etkisini analiz edilmektedir. Ele alınan firmaların, finansal oranları ve şirket değerleri belirlenmekte ve analiz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to analyze the impacts of the replacement of IAS17 by IFRS 16 regarding leasing transactions. This replacement impacted mainly operating leasing. In IAS17, operating leasing are considered as off-balance sheet items whereas IFRS16 treats them like financial leasing and are assumed one-balance sheet items, except few exceptions. This change impacts mainly financial ratios and the firm value. These elements are very important for fund providers, clients, stockholders, and share price…. In this thesis we analyze the impact of the adoption of IFRS16 on Turkish firm. Financial ratios of retained firms as well as their values are determined and analyzed.