Bireysel kültürel değerlerin yenilikçi iş davranışı üzerine etkisi: Yöneticiler üzerinde bir araştırma
The effect of individual cultural values ​​on innovative business behavior: A study on managers
  1. Tez No: 656296
  2. Yazar: ELÇİN GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada Antalya ilinde görev yapan yöneticilerin bireysel kültürel değerlerinin yenilikçi iş davranışı üzerinde etkisinin olup olmadığı ve varsa bu etkinin derecesini ortaya koymak amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda kültür, bireysel kültürel değerler, yenilik, yenilikçi iş davranışını kavramları araştırılmıştır. Geçmişte ve günümüzde birçok araştırmalara konu olan kültür kavramı, Hofstede'nin kültür boyutları çerçevesinde ele alınmıştır. Araştırmanın evrenini Antalya il merkezinde görev yapmakta olan yöneticiler oluşturmaktadır. Örneklem sayısını belirlemek için kolayda örnekleme yöntemi kullanılmış ve örneklem büyüklüğünü 180 yönetici oluşturmaktadır. Araştırma da veri toplama aracı olarak Saylık (2019) tarafından Türkçeye uyarlanmış 26 ifadeden oluşan bireysel kültürel değerler ölçeği ve Töre (2017) tarafından Türkçeye uyarlanmış 9 ifadeden oluşan yenilikçi iş davranışı ölçeği ve kullanılmıştır. Elde edilen verilerle güvenilirlik ve geçerlilik analizleri, doğrulayıcı faktör analizi, korelasyon ve regresyon analizleri yapılmıştır. Yapılan analizler neticesinde yöneticilerin güç mesafesi ve erillik boyutuna ilişkin özellikleri orta düzeyin altında iken kolektivizm, uzun erimlilik ve belirsizlikten kaçınma boyutlarında ise yüksektir. Yöneticilerin yenilikçi iş davranışının fikir üretme, fikir uygulama ve destekleme boyutlarının ortalamaları da yüksektir. Kültür boyutlarından güç mesafesinin yenilikçi iş davranışını tüm boyutlarını etkilediği, kolektivizm boyutunun ise sadece fikir üretme boyutunu etkilediği saptanmıştır. Ayrıca erillik, uzun erimlilik ve belirsizlikten kaçınma boyutlarının ise yenilikçi iş davranışının hiçbir boyutu üzerinde etkili olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine whether the individual cultural values of the managers working in Antalya province have an effect on innovative business behavior and the extent of this effect. For this purpose, the concepts of culture, individual cultural values, innovation, innovative business behavior were investigated. The concept of culture, which has been the subject of many studies in the past and today, has been discussed within the framework of Hofstede's cultural dimensions. The research universe consists of managers working in Antalya city center.A simple sampling method was used to determine the number of samples, and the sample size is 180 managers. The research also used the innovative business behavior scale consisting of 9 expressions adapted to Turkish by Töre (2017) and the individual cultural values scale consisting of 26 expressions adapted to Turkish by Saylik (2019) as a data collection tool. Reliability and validity analysis, factor analysis, correlation and regression analysis were performed with the data obtained. As a result of the analysis, the perceptions of the participant group consisting of managers regarding power distance and masculinity size are below moderate, while collectivism, long moltenness and uncertainty avoidance are high. It has been found that the power distance from the dimensions of culture affects all dimensions of innovative business behavior, while the dimension of collectivism affects only the dimension of idea generation. In addition, it has been found that the dimensions of masculinity, long meltdown and uncertainty avoidance do not affect any dimension of innovative business behavior.