The Probability of error performance of reed-solomon codes over q-ary nonsymmetric channels
- Tez No: 8165
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELEK YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET REED-SOLOMON KODLARININ Q-DÜZEYLİ ASÎMETRÎK KANALLARDAKI HATA OLASILI?I BAŞARIMI ABOU RAJAB, HASSAN Yüksek Lisans Tezi, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Melek YÜCEL Mart 1990, 70 sahi f e Reed-Solomon (RS) kodlan, hata kontrol kodlamasında yaygın olarak kullanılan bir doğrusal blok kod türüdür. Bu yaygın kullanım RS kodlarının üstün başarımına olduğu kadar, kodlayıcı ve kod çözücüsü yapımındaki kolaylığa da bağlıdır." Reed-Solomon kodlar, q simgeli sonlu alanlarda tanımlanır ve q, çoğunlukla 2 nin bir kuvveti olarak seçilir (q=2 ). Fazladan eklenen kontrol simgesi oranım sabit tutarak 1 * yi artırdıkça kodun başarımı istendiği - 3 kadar düzeltilebilir. 10 gibi kanal hata oranları, yüzde 10 civarında kontrol simgesi kullanılarak 1=5 için 10, -20 1=8 için 10 gibi değerlere düşürülebilir. RS kod sözcüklerinin simgeleri iletişim kanalından gönderilirken, genellikle q veya daha az simge kullanan bir modülasyon yönteimi kullanılır. Q simgeli bir modülasyonda, her kod sözcüğü simgesi başına bir modülasyon Vsimgesi düşer, ikinci durumda ise, her kod sözcüğü simgesi için birden fazla modülasyon simgesi gereklidir. Kullanılan modülasyon yönteimi, q-simgeli ortogonal frekans kaydırması (FSK) ise, iletişim kanalı q-düzeyli simetrik bir kanal olarak modeli enebi 1 ir. Geri kalan hemen her modülasyon yönetimi için ise, kanalı q-düzeyli fakat asimetrik olarak modellemek mümkün olabilmektedir. RS kodlarının hata olasılığı başarımı, bugüne kadar yalnızca q-düzeyli simetrik kanallar için tartışılmıştır. Sözedilen başarımın q-düzeyli asimetrik kanallar için bulunması ayrı bir araştırma konusudur. Bu tezde RS kodlarının q-düzeyli asimetrik kanal! ardaki hata olasılığı başarımı, ikili ve dörtlü modülasyon yöntemleri için hesaplanmıştır. Kod çözücü algoritmasının sınırlı uzaklık türünde olduğu varsayılmış, fakat en olası kod çözücü algoritması durumu da tartışılmıştır. Anahtar Sözcükler : Reed-Solomon kodlar, q-düzeyli asimetrik kanallar, sınırlı uzaklık kod çözme, en olası kod çözme. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE PROBABILITY OF ERROR PERFORMANCE OF REED-SOLOMON CODES OVER Q-ARY NONSYMMETRIC CHANNELS ABOU RAJAB HASSAN M.Sc. in E.E. Eng. Supervisor : Assoc. Prof.Dr. Melek YÜCEL March 1990, 70 pages One class of error control linear block codes which is widely used in practice due to its good performance and feasibility of constructing associated encoders and decoders; is the class of Reed-Solomon (RS) codes. Reed-Solomon codes are designed over a q-ary field, where q is usually chosen as a power of 2, i.e. q=2. The code performance is improved indefinitely by increasing 1 for a fixed redundancy ratio. A raw channel error rate of 10 can be reduced to 10 or 10 with 1 equals 5 and 8 respectively, using redundancies like 10%. The symbols of the RS codeword are usually transmitted over the channel using a modulation scheme with q or less modulation symbols. For q-ary modulation, a single modulation symbol is sent per codeword symbol. IllHowever, in the latter case, each codeword symbol is transmitted by more than one modulation symbols. If q-ary orthogonal frequency shift keying (FSK) is used as the modulation scheme, the channel can be modelled as a q-ary symmetric channel. For almost all of the remaining modulation schemes, the overall channel model is q-ary but nonsymmetric. In the literature, the probability of error performance of the RS codes is only discussed for the case of q-ary symmetric channels. So, it is of interest to obtain that performance for the case of q-ary nonsymmetric channels. In this thesis, the probability of error performance of the RS codes is evaluated for the case of q-ary nonsymmetric channels, corresponding to binary and quaternary modulation schemes. The decoding method is assumed to be of bounded distance type, but maximum likelihood decoding is also discussed. Keywords : Reed-Solomon codes, q-ary nonsymmetric channels, bounded distance decoding, maximum likelihood decoding. IV Science Cade 609.D2.D5