Betonarme sıvı depoları ve projelendirme ilkeleri
  1. Tez No: 6563
  2. Yazar: ADEM DOĞANGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET DURMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 278
Özet
ÖZET özel mühendislik yapılarına giren betonarme depolar konusunda Türkçe olarak yazılmış yeterli kaynak olmadığı gibi bu konuya ilişkin bir Türk Standardı da bulunmamaktadır. Bu boşluğu kısmen doldurabilmek amacıyla bu çalışmada oldukça geniş kapsamlı bir sentez sunulmaktadır. Birinci bölümde çalışma ana hatlarıyla tanıtılmaktadır. Yapısal olarak mükemmel olan bir depo hidrolik açıdan yetersiz olabileceğinden ikinci bölümde hidrolik ve yapısal özellikler birlikte verilmektedir, üçüncü ve dördüncü bölümlerde gömme ve yerüstü depolara ilişkin hesap bağıntıları, pratik hesap şe killeri, sayısal uygulamalar, çeşitli detay ve konstrüksiyon bilgileri verilmektedir. Beşinci bölümde depo tabanlarında, zemin cinsine göre alınacak konstrüktif önlemler ve derzlerin yerleştirilmesi gereken konumları belirtilmektedir. Altıncı 3 bölümde ayaklı depo hesap esasları verilmekte ve 5 00 m lük bir ayaklı deponun statik ve betonarme hesapları sunulmaktadır. Yedinci bölümde derz malzemeleri, derz çeşitleri ve bunların depolarda uygulamalarından söz edilmekte ve çeşitli derz detayları verilmektedir. Sekizinci bölümde depolarda geçirimsizlik irdelenmekte ve geçirimsiz beton yapımından, t aşınmasından, yerleştirilmesinden ve bakımından söz edilmektedir. Dokuzuncu bölümde çeşitli geometriye sahip gömme, yerüstü ve ayaklı depoların depreme göre hesabına ilişkin birkaç hesap yöntemi verilmekte ve bunlar kendi aralarında karşılaştırılmaktadır. Bu ara da pratik uygulamaları kolaylaştırmak için yöntemlerden elde edilen çeşitli çizelge ve grafikler de sunulmaktadır. Ayrıca 3 bu bölümde Housner yöntemini kullanarak yaklaşık 1000 mlük bir ayaklı deponun depreme göre hesabı yapılmaktadır. Son bölüm sonuç ve önerilere ayrılmış olup bunu kaynaklar listesi ve üç ek bölüm izlemektedir. XX
Özet (Çeviri)
SUMMARY There aren't enough studies in Turkish about special structures as reinforced concrete reservoirs and tanks. In addition, there is no Turkish standard for this subject too. For this purpose, a rather large synthesis on this subject has been given at this study. The study has been introduced main lines in chapter one. While structural design of a tank is satisfactory, it may not satisfy in the hydraulic aspects. Therefore, hydraulic and structural properties of a tank are given together in chapter two. Chapter three and four are devoted structural analysis, practical design, construction knowledge and some details for underground and groundlevel tanks. Considering soil types, provision of contruction and position of joints in the tank floors are discussed in chapter five. Design of water towers and structural analysis for a water tower which has 5 00 m-* capacity are given chapter six. Some knowledge of jointing meterials, kinds of joints and use of them in tanks are yielded in chapter seven. Mixing, transportation, placing and protection of concrete for watertightness of a tank are set before in chapter eight. Computing methods developed by different outhers for the calculation of underground, groundlevel tanks and water towers subject to seismic effects are presented in, chapten nine. The different methods are compared to each other and some design charts and tables are illustrated in the same chapter. The last chapter devoted for results and advices. This chapter is following by list of references and three appendix. XXI