Tibet Budizmi (Lamaism)
Tibetan Buddhism (Lamaism)
  1. Tez No: 121876
  2. Yazar: İBRAHİM SÜMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
ÖZET Sümer, İbrahim, Tibet Budizmi (Lamaizm). Doktora Tezi, Danışman: Prof. Dr. Abdurrahman Küçük, 225$. Budda, M.Ö. VI. yüzyılda yaşamış, öğretisi, zaman içinde paradigma değişmelerine uğrayarak“Budizm”adını almıştır. Budizm; değişik biçimlere bürünerek, Hinayana, Mahayana, Vajrayana veya Tantrik Budizm adıyla varlığım günümüze kadar sürdürmüştür. Tibet Budizmi veya Lamaizm, Budizmin değişik türlerinin M.S. VB, yüzyılda Tibet'te aldığı biçime verilen addır. Lamaizm adlandırması, Batili araştırmacıların kullandığı bir tanımlama olup Tibetliler dinlerine,“Budda dini”adım vermektedir. Tibet Budizmi, başlı başına bir din olmayıp bir Budizm türüdür; o, Tibet'in yerel dini olan Bon ve diğer kültür unsurlarıyla karışarak bu adı almıştır. Tibet Budizmi' nde, İlk Dönem Budizminden farklı olarak, Ezelî Buddalar, semavî Bodhisattva'lar anlayışı -bir tür Tanrı telakkisi- görülmektedir. Budizm, Mahayana' dan sonra müstakil bir din halini almıştır. Tibetliler, Mahayana ve Tantra Budizmi' nin etkisiyle, kendi kültürlerinde de var olan, görünmeyen ruhsal ve tanrısal varlıklara (Yidamlar, Daküüler, Bodhisattva Tara kültü, korkunç görünüşlü Demonlar) tazimde bulunmaktadır. Tibet Budizm'nde, inisiye adayım daha hızlı bir şekilde kurtuluşa götüren kişi olan lama (guru) da büyük yer tutmaktadır. Tibet'in yönetiminde, tarikat ve manastır yapılanmalarının büyük etkisi olmuş, ülke nüfusunun yaklaşık beşte birinin manastırlarda barındığı dönemler görülmüştür. Tibet Budizmi 'ndeki Gelug-pa Tarikatının Büyük Laması olan Dolay Lamalar, Tibet'in hem dinî hem ruhanî otoriteleridir. Bu anlamda Tibet, birkaç yüzyıl boyunca teokrasi ile yönetilmiştir. Tibet Budizmi' nde, XVIH. Yüzyıldan itibaren yeni sentez denemeleri görülmüştür.“Rimed Hareketi”olarak adlandırılan bu akımın mensupları, Dalay Lama'mn temsil ettiği anlayışın dışında, kurtuluşun, manastırın rolüne ihtiyaç duyulmadan elde edebileceğine inanmakta; düşüncelerini, Batı'nın yükselen değerleriyle uyarlayıp, Batı ülkelerinde“Merkez”ler açarak, kendi anlayışlarım yaymaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Sümer, İbrahim, Tibetan Buddhism (Lamaism). Doctorate Thesis, Advisor: Prof. Dr. Abdurrahman Küçük, 225 p. Bouddha Gotama was born in or about VI. century B.C Because of paradigm changes, his Teaching was called“Buddhism”. Hinayana school of Buddhism became greatly corrupted and changed in India and Hinduism and Tantrism (Vajrayana) influenced it so much that another school, Mahayana arose. So, Buddhism became the universal religion. It was this changed form that carried to Tibet in VII. century AD. by Indian masters: Padma Sambhava, Ansa., who were great Tantrics as well The term“Lamaism”is employed by many Europeans to designate the Buddhism of Tibet but Tibetans designate their creed“Buddha's religion”. Buddhism in Tibet constitutes an immensely complex phenomenon: Belief in deities, super-human and super-natural beings, deified Buddhas, the worship of Dhyani Buddhas, Bodhisattvas, earthly Buddhas, female Bodhisattvas (Tar as), Mahreya (the fütur Buddha) andManjusri (Chenresi, in Tibetan). Hundreds of the sacred texts of Buddhism were translated into Tibetan, of which two famous collections, Tancur and Kancur, still exist The majority of Tibetans believe in the use of charms, talisman, amulets and magical formulae for protection against the malignant influence of evil spirits and demons (Yidams, Dakinis..) which are believed to cause sickness and any sort of unfortunate happening. The Hindu belief in incarnation became one of the main tenets of Tibetan Buddhism but with its own peculiar impress. There is a relationship between Tibetan Buddhism and state patronage. Monasteries were expexted to aid in maintaining that state power. One of the most outstanding features of Tibetan Buddhism is the institution of monasteries. Grand Lama and Dalai Lama are theocratic rulers of all the country. When a Dalai Lama dies, himself may indicate when he will be born. New synthesis of Tibetan Buddhist Sects such as“Rimed Movemend”effect western minds in“Centers”that they constituted in western cities.