Covıd-19 pandemisi sürecinin anesteziyoloji ve reanimasyon hekimlerinin depresyon, anksiyete ve stres seviyeleri ile çalışma ve sosyal hayatlarına olan etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of the covid-19 pandemia on thedepression, anxiety and stress levels of anesthesiologyand reanimation doctors, and their work and social lives
- Tez No: 656325
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF MOĞOL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada, 2019 sonu ve 2020 yılına damgasını vuran COVID-19 pandemisinin anesteziyoloji ve reanimasyon hekimlerinin sosyoekonomik yaşantılarına olan etkilerini ve COVID-19'la mücadele ile geçen bir yıldan sonra depresyon, anksiyete ve stres seviyelerini DASS-21 (Depression, Anxiety and Stress Scale – 21) ölçeği ile değerlendirmeyi amaçladık. Anket, Uludağ Üniversitesi Etik Kurulu'nun 16 Eylül 2021 tarihli ve 2020-16/1 numaralı onayının ardından SurveyMonkey üzerinden hazırlanıp çevrimiçi bir şekilde katılımcılara yönlendirilmiş, dağıtımda bu site üzerinden özel alınan bir internet sitesi kısayolu kullanılmıştır. Katılımcıların birden fazla kez anket doldurması engellenmiştir. Toplam 38 soru sorulmuştur. Anketin sonunda katılımcılardan DASS-21 ölçeğini doldurmaları istenmiştir. Bağlantı kısayolu, sosyal medya ve mobil haberleşme uygulamaları aracılığıyla dağıtılmıştır. Araştırmaya 198 gönüllü katılmıştır. Yanıt verenlerin 122'si kadın (%61,62), 76'sı (%38,38) erkektir. Katılımcıların 75'i (%37,88) araştırma görevlisi, 113'ü (%57,07) anesteziyoloji ve reanimasyon uzmanı, 2'si (%1,01) yoğun bakım yan dal eğitimi alan uzman hekim, 4'ü (%2,02) yoğun bakım yan dal uzmanı, 1'i algoloji yan dalı eğitimi alan uzman hekim, 3'ü ise (%1,52) algoloji uzmanıdır. 42 katılımcı (%21,21) bir eğitim-araştırma hastanesinde, 87 katılımcı (%43,94) üniversite hastanesinde, 35 katılımcı (%17,68) devlet hastanesinde, 13 katılımcı (%6,57) şehir hastanesinde, 21 katılımcı ise (%10,61) özel hastanede görev yapmakta olduğunu belirtmiştir. Ankete katılan tüm hekimlerin %81,6'sı depresyon, %62'sı anksiyete ve %71,1'i stres semptomları göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to measure the effects of the COVID-19 pandemic, which left its mark in the last month of 2019 and whole of 2020, on the socioeconomic lives of anesthesiology and reanimation physicians and their depression, anxiety and stress levels after a year of combat with COVID-19, using the DASS-21 (Depression, Anxiety and Stress Scale – 21) scale. The study was conducted with a questionnaire directed to the participants online, following the approval of Uludağ University Ethics Committee labeled 2020-16/1. The questionnaire was prepared on SurveyMonkey and distributed via a specially acquired link. Participants were prevented from completing the questionnaire more than once. 38 questions were asked to the participants. At the end of the questionnaire, the participants were asked to fill the DASS-21 scale. The link shortcut has been distributed through social media and mobile communication applications. 198 volunteers participated in the study. 122 of the participants were women (61.62%), 76 (38.38%) were men. 75 of the participants (37.88%) were trainees, 113 (57.07%) were anesthesiology and reanimation specialists, 2 (1.01%) were specialist physicians undergoing intensive care training, 4 (%) 2,02) were intensive care specialists, 1 was a specialist physician receiving algology training, and 3 (1.52%) wereiğ algologists. 42 participants were (21.21%) in a training-research hospital, 87 participants (43.94%) in a university hospital, 35 participants (17.68%) in a state hospital, 13 participants (6.57%) in city hospitals, and 21 participants (10.61%) were working in private hospitals. 81.6% of all physicians participating in the survey show depression symptoms, 62% anxiety and 71.1% stress symptoms.