Kablosuz bağlantı ile aktarılan kesintisiz güç kaynağı parametrelerinin gösterge edilmesi
Displaying uninterruptible power supply parameters transferred by wireless connection
- Tez No: 656326
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SEFA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Yürütülen bu çalışmada, elektrik enerjisi ile çalışan sistemlerin temiz ve sürekli bir gerilim ile beslemesini sağlamak üzere kullanılan kesintisiz güç kaynaklarının gerilim, akım, frekans, verim ve güç parametrelerini uzaktan izlemek için donanım ve yazılım içeren bir sistem geliştirilmiştir. FPGA (Field Programmable Gate Arrays) tabanlı sistemlerin paralel işlem yapabilmeleri onları mikroişlemcilerden bir adım öne taşımaktadır. FPGA sistemlerinin bu özelliği kullanılarak mikroişlemciler ile yapılması verimli olmayan, kablosuz bağlantı ile KGK parametrelerinin gösterge edilmesi uygulamalı olarak yapılmıştır. İlk olarak KGK, Bluetooth ve FPGA hakkında bilgiler verilmiş olup, şebeke problemleri, KGK çalışma sistemleri ve önemine değinilmiştir. Daha sonra sistem donanımı, yazılımı ve çalışması açıklanmıştır. Sonuç kısmında mevcut sitemlerle karşılaştırma yapılarak sona erdirilmiştir. Çalışmadaki güç kaynağı parametreleri FPGA üzerine yapılandırılan Microblaze yazılım tabanlı işlemci tarafından sanal veri olarak oluşturulmuştur. Kullanılan FPGA kartı XİLİNX firmasına ait“BASYS 3”isimli kartta bulunan“Artix-7 FPGA XC7A35T-1CPG236C”ailesine mensuptur. Oluşturulan sanal veriler HC-06 Bluetooth modülü ile görüntülemenin yapıldığı bilgisayara aktarılmıştır. Görüntüleme cihazında Python programı kullanılarak veriler Pybluez Kütüphanesi aracılığıyla toplanıp, PyQt tarafından ekrana çizdirilmektedir. Sonuç olarak FPGA kullanılarak birden fazla işlem gerektiren KGK parametrelerinin görüntülenmesi çalışması, eş zamanlı kontrolü ve iletilmesi başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a system including hardware and software has been developed to remotely monitor the voltage, current, frequency, efficiency and power parameters of uninterruptible power supplies that are used to ensure that electrical systems are supplied with a clean and continuous voltage. The ability of FPGA (Field Programmable Gate Arrays) based systems to perform parallel processing takes them one step ahead of microprocessors. Using this feature of FPGA systems, it is not efficient to do it with microprocessors, and the display of UPS parameters with wireless connection has been done practically. First, information about UPS, Bluetooth and FPGA is given, network problems, UPS operating systems and their importance are mentioned. Then the system hardware, software and operation are explained. In the conclusion part, it was ended by making a comparison with the existing systems.The power supply parameters in the study were created as virtual data by the MicroBlaze software based processor configured on FPGA. The FPGA card used belongs to the“Artix-7 FPGA XC7A35T-1CPG236C”family in the“BASYS 3”card of XİLİNX company. The virtual data created was transferred to the computer where it was viewed with the HC-06 Bluetooth module. Using the Python program on the display device, the data is collected through the Pybluez library and drawn on the screen by PyQt. As a result, monitoring, simultaneous control and transmission of UPS parameters that require more than one operation have been successfully performed using FPGA.