Deniz yapıları inşaat projelerinde risk yönetimi
Risk management in marine structure construction projects
- Tez No: 656336
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLBEN ÇALIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Deniz yapılarının inşaatı, inşaat faaliyetlerinin çoğu su altında gerçekleştirildiğinden, diğer inşaat türlerine kıyasla çeşitli yüksek risklere maruz kalmaktadır. Ayrıca, deniz yapıları şantiyelerinde ekstra malzeme, tesis veya işçiliğin bulunmaması ve sektörde teknik deneyim eksikliği risklerin etkisini artırarak maliyet aşımına, zaman gecikmesine ve kalitesizliğe neden olabilmektedir. Bu nedenle, deniz yapılarında risklerin azaltılması ve kontrol edilmesi yönetim faaliyetlerinin önemli bir parçasıdır. Bu çalışma, deniz yapıları inşası için sistematik bir risk analizi çerçevesi geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bu kapsamda, bir alan çalışması gerçekleştirilmiş ve deniz projelerinde karşılaşılan önemli risk faktörleri belirlenmiştir. Riskler sekiz kategori altında gruplandırılmıştır: (1) politik, (2) finansal; (3) sözleşme ve onay, (4) çevresel, (5) dizayn, (6) işçi sağlığı ve iş güvenliği, (7) tedarikçi ve altyüklenici, (8) inşaat. Bunun yanında her bir riskin puanı ve maliyeti hesaplanmıştır. Ayrıca, risk azaltma stratejileri ve karşı önlemlerin maliyeti belirlenmiştir. Bu çalışmanın, inşaat profesyonellerine riskleri azaltma ve kontrol etme ve dolayısıyla deniz yapı inşaatında proje yönetimini etkin bir şekilde iyileştirme konusunda faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Construction of marine structures is exposed to diverse high risks compared to other types of construction work since most part of construction activities are carried out underwater. Furthermore, unavailability of extra material, plant or labour in the marine structure construction sites as well as the lack of technical experience in the sector increase the impact of risks, which can cause cost overrun, time delay and poor quality. Therefore, reducing and controlling risks are important parts of the management activities in marine constructions. This study aims to develop a systematic risk analysis framework for marine structure constructions. Within this scope, a case study was carried out and major risk factors encountered in marine projects were identified. Risks were grouped under eight categories: (1) political, (2) financial; (3) contract and approval, (4) environmental, (5) design, (6) occupantional health and safety, (7) supplier and subcontractor, (8) construction – related. In addition, the risk scores as well as the cost of each risk factor were calculated. Besides, risk mitigation strategies and the cost of countermeasures were identified. This work will be beneficial to construction professionals in reducing and controlling risks, and, thus, effectively improving project management in marine structure construction.