Karın ön duvar defekti oluşturulan sıçanlarda polietilen glikol uygulanmış polipropilen mesh ile onarımın karın içi yapışıklıkları önlemedeki etkinliği
The effect of polyethylene glycol applied polypropylene mesh on preventing peritoneal adhesionss in rats with an anterior abdominal wall defect
  1. Tez No: 656348
  2. Yazar: MEHMET FATİH DAŞIRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bezm-i Alem Valide Sultan Vakıf Gureba Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Giriş: Ventral hernilerde gerilimsiz onarım sağlayan prostetik materyallerin kullanımı ile nüks oranları belirgin olarak azalmıştır. Günümüzde en sık kullanılan prostetik materyal olan polipropilen mesh intraperitoneal olarak kullanıldığında yoğun yapışıklıklara neden olmakta, buna bağlı olarak da kronik ağrı, barsak tıkanıklığı, fistül, infertilite gibi komplikasyonlar görülmektedir. Bu çalışmanın amacı; deneysel olarak oluşturulan ventral herni modelinde, defektin onarımında SprayGel uygulanmış polipropilen mesh kullanımının karın içi yapışıklıklar üzerine etkilerini incelemektir. Materyal & Metod: 27 adet sıçan; 3 x 2 cm lik karın ön duvar defekti oluşturulup çekum abrazyonu yapıldıktan sonra, dokuzarlı üç gruba ayrıldı. Defektler birinci grupta polipropilen mesh, ikinci grupta SprayGel uygulanmış polipropilen mesh ve üçüncü grupta Sepramesh kullanılarak onarıldı. Sıçanlar 28. gün sakrifiye edilip relaparotomileri yapıldı. Yapışıklık, inflamasyon ve fibrozis açısından değerlendirmeler yapıldı. Bulgular: Tüm sıçanlarda karın içi yapışıklıkların oluştuğu görüldü. Grup I'de, Grup II ve Grup III ile karşılaştırıldığında istatistiki olarak anlamlı, yüksek yapışıklık ve fibrozis skorları tespit edildi. Đnflamasyon açısından üç grup arasında anlamlı fark tespit edilmedi. Grup II ve Grup III arasında yapışıklık, inflamasyon ve fibrozis açısından anlamlı fark tespit edilmedi. Sonuç: Deneysel olarak oluşturulan ventral herni modelinde, SprayGel uygulanmış polipropilen mesh ile etkili onarım sağlanırken, karın içi yapışıklıkların da azaltılabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Prosthetic materials that provide tension-free repair in ventral hernias have significantly decreased the recurrence rates. Polypropylene mesh, which is the most commonly used prosthetic material, causes intense adhesions when used intraperitoneally, also complications such as chronic pain, intestinal obstruction, fistula and infertility are reported. The aim of this study is to examine the effects of SprayGel applied polypropylene mesh on intra-abdominal adhesions in the experimentally created ventral hernia model. Materials & Methods: 27 rats were divided into three groups of nine after creating a 3x2 cm anterior abdominal wall defect and performing cecum abrasion. The defects were repaired with polypropylene mesh in the first group, SprayGel applied polypropylene mesh in the second group and Sepramesh in the third group. The rats were sacrificed on the 28th day and relaparotomies were performed. Evaluations were made in terms of adhesion, inflammation and fibrosis. Results: Intra-abdominal adhesions were observed in all rats. Higher adhesion and fibrosis scores were detected in Group I compared to Group II and Group III. There was no significant difference between the three groups in terms of inflammation. There was no significant difference between Group II and Group III in terms of adhesion, inflammation and fibrosis. Conclusion: In the experimentally created ventral hernia model, it has been demonstrated that SprayGel applied polypropylene mesh can reduce intra-abdominal adhesions while providing effective repair.