Soğuk iklim bölgelerindeki mevcut konut yapılarının enerji performansının artırılmasına yönelik bir araştırma: Erzurum'da bir toplu konut örneği
A research on increasing the energy performance of existing housing buildings in cold climate region: A mass housing case in Erzurum
  1. Tez No: 656360
  2. Yazar: AYŞEGÜL ER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA ARSLAN SELÇUK, DOÇ. DR. FATMA ZEHRA ÇAKICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Enerji, ulusal ve uluslararası politikaların belirlenmesinde önemli roller üstlenmektedir. Küresel olarak enerji tüketiminin ve talebinin sürekli artıyor olması, enerji korunumu açısından bu talebin/tüketimin azaltılmasını ve enerji etkin yapılar konusunda stratejiler geliştirilmesini zorunlu kılmaktadır. Yapı sektörünün toplam enerji tüketimin yaklaşık %40'ını tüketiyor olması, özellikle zorlu iklim koşulları için, başta mimari tasarım olmak üzere ilgili tüm disiplinleri bu konuda yenilikçi çalışmalar yapmaya yönlendirmektedir. Uç iklim bölgeleri için enerji tüketiminin en az olması ve en fazla performansı sağlanması önemlidir. Bu çalışmada soğuk iklim bölgeleri için enerji tüketimini azaltacak tasarım kararları; yapının konumu, yönlenmesi, yapı kabuğu elemanları ve yapı malzemeleri açısından incelenmiştir. Bu karalar doğrultusunda soğuk iklim bölgelerindeki mevcut toplu konut yapılarının enerji etkin yenilenmesi konusu araştırılarak, Avrupa ülkelerinden seçilen 8 toplu konut yapısının ilgili tasarım kriterleri ortaya konulmuş ve enerji performansları incelenmiştir. Alan çalışması için Erzurum kentinden bir toplu konut yapısı seçilmiş ve modellenmiştir. Design Builder programı kullanılarak söz konusu yapının mevcut ısıtma enerjisi tüketiminin simülasyonu gerçekleştirilmiştir. Yapımı ekonomik olarak mümkün olan enerji etkin yenileme senaryoları oluşturularak, yapı kabuğu elemanlarının U değerleri ve kalınlıklarının değiştirilmiş ve 5 farklı senaryo için14 adet yenileme simülasyonu gerçekleştirilmiştir. Her bir yenileme senaryosunun mevcut durumdaki ısıtma enerjisi tüketimine olan etkileri incelenerek sonuçlar karşılaştırılmıştır. En etkin yenileme ile ısıtma enerjisi tüketiminin %31 oranında azaldığı gözlemlenmiştir. İncelenen Avrupa örnekleri ile Erzurum kentinden seçilmiş olan toplu konut yapısının enerji performansı analizleri karşılaştırılmıştır. Elde edilen veriler ile ''soğuk iklim bölgelerinde enerji etkin yenileme çalışmaları kapsamında, yapı kabuğu elemanları bazında yenileme kararları değerlendirilmiş ve enerji tüketimi üzerinde etki değerleri'' ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Energy plays an important role in determining national and international policies. The continuous increase in energy consumption and demand globally necessitates the reduction of this demand / consumption in terms of energy conservation and the development of strategies for energy efficient buildings. The fact that the building sector consumes approximately 40% of the total energy consumption leads all relevant disciplines, especially architectural design, to carry out innovative studies on this subject, especially for difficult climatic conditions. For extreme climatic regions, it is important to have the lowest energy consumption and to achieve the highest performance. In this study, design decisions to reduce energy consumption for cold climate regions; the position of the building, its orientation, building shell elements and building materials were examined. In line with these lands, the subject of energy efficient renewal of existing mass housing buildings in cold climate regions was investigated, the relevant design parameters of 8 mass housing buildings selected from European countries were presented and their energy performances were evaluated. A mass housing structure in Erzurum city was selected and modeled for the field study. Simulation of the current heating energy consumption of the said building was carried out using the Design Builder program. 14 renewal simulations in 5 different scenarios were carried out by changing the U values and thicknesses of the building envelope elements within the scope of possible energy efficient renovation works. By examining the current effects of each renewal scenario on heating energy, the results were compared and it was observed that the heating energy consumption decreased by 31% with the most efficient regeneration. The energy performance analyzes of the collected housing structure selected from the city of Erzurum with the analyzed European examples were compared.“Within the scope of energy efficient renovation works in cold climate regions, renewal decisions on the basis of building shell elements were evaluated and their impact values on energy consumption”were revealed with the data obtained.