Çocuklarda internet bağımlılığı ve agresif davranışlar arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between internet addiction and aggressive behavior in children
- Tez No: 656361
- Danışmanlar: DR. Z.PINAR COHEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Küresel bir araç olan internet, çok büyük sayılarda ağ, cihaz ve kullanıcıdan oluşmaktadır. İnternet gittikçe daha fazla kullanım görmektedir. İnternet sayesinde insanlık gelişmekte ve ilerlemektedir. Bu durumdan hareketle internete öğrenme, araştırma, iletişim, eğitim, alışveriş gibi sonsuz sayıda amaca yönelik bir mecra denilebilir. İnternet tarafından sağlanan olanaklar sayesinde insan hayatı daha kolay kılınmaktadır. Buna ek olarak daha çeşitli, zengin ve gelişkin bir yaşam mümkün olmaktadır. Ancak internetin popülerleşmesi ve kullanım sıklığının artması istismar semptomları ile beraber gelen klinik vakaların görülmesine sebebiyet vermiştir. Bu çalışmanın amacı çocuklarda internet bağımlılığı ve agresif davranışlar arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda 200 ortaokul öğrencisi ile anket uygulaması yapılmıştır. İnternet bağımlılığını ölçmek için 35 maddeden oluşan beşli likert tipi İnternet Bağımlılığı Ölçeği (İBÖ), saldırganlığı ölçmek içinse 29 maddeden oluşan beşli likert tipi Buss-Perry Saldırganlık Ölçeği (BPSÖ) kullanılmıştır. Bunlara ek olarak araştırmacı tarafından geliştirilen demografik bilgilere ulaşmak için 17 maddelik demografik anket uygulanmıştır. Yapılan uygulama sonucunda kız öğrencilerin internet bağımlılığında yoksunluk çekme düzeyleri erkek öğrencilerden fazlayken, fiziksel saldırganlık düzeylerinin erkek öğrencilerden daha az olduğu sonucuna varılmıştır. Buna ek olarak 6. sınıftaki öğrencilerin internet bağımlılığı düzeyleri diğer sınıflardaki öğrencilere göre daha fazladır. Ayrıca okul dışında düzenli olarak aktivite yapan öğrencilerin internet bağımlılığı düzeyleri ile öfke ve düşmanlık düzeylerinin daha az olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Daha sonra doldurulacaktır.As a global tool, the internet consists of a huge number of networks, devices, and users. The Internet is being used more and more every day. Humanity is developing and advancing through the Internet. From this situation, the Internet can be expressed as a medium that can serve an infinite number of purposes such as learning, research, communication, education, shopping. Human life becomes easier through the possibilities provided by the Internet. In addition, a more diverse, rich, and developing life is possible. However, the popularity of the Internet and the increased frequency of use have led to the appearance of clinical cases that come with abuse symptoms. The aim of this study is to examine the relationship between internet addiction and aggressive behavior in children. Within the context of this purpose, a questionnaire was carried out with 200 secondary school students. To measure Internet addiction, a five-point Likert-type Internet Addiction Scale (IAS) consisting of 35 items, and a five-point Likert-type Buss-Perry Aggression Scale (BPAS) consisting of 29 items were utilized to measure aggression. In addition, a 17-item demographic survey was utilized to attain demographic datas developed by the researcher. As a result of the study, it was concluded that female students' withdrawal levels on internet addiction were higher than male students, while their physical aggression levels were lower than male students. In addition, internet addiction levels of 6th-grade students were observed to be higher than students in other classes. In addition, students who regularly engage in activities outside of school have been found to have lower levels of internet addiction and aggression and hostility.