Helicobacter pylori infeksiyonlarının tanısında kullanılan invazif ve non-invazif yöntemlerin karşılaştırılması
The comparison of invasive and non-invasive tests in the diagnosis of helicobacter pylori infections
  1. Tez No: 272366
  2. Yazar: MURAT SALİM TOKAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELMA DURUPINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Dünyada en yaygın infeksiyonlardan biri olan Helicobacter pylori infeksiyonu yaşamın ilk yıllarında alınmakta ve tedavi edilmedikçe hayat boyu devam etmektedir. H. pylori, çocuk ve yetişkinlerde kronik gastrit ve peptik ülser hastalığının ana etkenidir ve MALT lenfoma ve mide kanserinde risk faktörüdür. Bu çalışmanın amacı, H. pylori infeksiyonu tanısında kullanılan üreaz testi, gaita antijen testi ve üre nefes testlerini, altın standart kabul edilen histopatolojik yöntemle karşılaştırarak noninvazif testlerden üre nefes testi ve H. pylori gaita antijen (HpSA) testlerinin tanı değerini araştırmaktır. Eylül 2006 Nisan 2007 tarihleri arasında gastrointestinal sistem şikayetleri nedeniyle endoskopi yapılmak üzere başvuran 50 hasta çalışmaya alındı.Çalışmaya aldığımız 50 hastanın 23'ü H. Pylori infeksiyonu yönünden pozitif (%46) iken 27'si negatifti (%54). Karşılaştırmada kullanılan testlerin sensitivite ve spesifisiteleri sırasıyla Premier Platinum HpSA PLUS için % 100 ve % 96,3; Helicobacter pylori Ag casette testi için % 78,26 ve % 96,3; Üreaz testi için % 86,9 ve %100; Üre Nefes testi için % 91,3 ve %100 bulundu. İstatistik analiz sonucunda da bu dört testin tanı değerlerinin Histopatolojik testin tanı değerleri ile büyük oranda örtüştüğü dikkati çekmiştir.Premier Platinum HpSA PLUS testi H. pylori infeksiyonunda kullanılması kolay, ucuz ve invazif testlerin yerine kullanılması önerilebilir bir testtir
Özet (Çeviri)
H. pylori infection which is the most common infection in the world is acquired in early childhood and usually persists throughout life unless a specific treatment is applied. H. pylori infection is the major cause of chronic gastritis and peptic ulcer disease in both adults and children and it is a risk factor for the development of mucosa associated lymphoid tissue lymphoma and gastic carcinoma. The aim of this study was to compare urease, Helicobacter stool antigen and urea breath tests used in diagnosis of H. pylori infection in patients with histopathology which was accepted as gold standard and to evaluate the diagnosis effectiveness of urea breath test and Helicobacter stool antigen tests classified as invasive tests.50 patients referred to endoscopy unit for routine gastrointestinal endoscopy for the evaluation of dyspeptic complaints, between September 2006 and April 2007 were included in this study. Twenty-three of the 50 patients (46%) were positive for H. pylori, whereas 27 of patients (54%) were negative. The sensitivities and specificities of the tests used for comparison were as 100% and 96.3% for Premier Platinum HpSA PLUS; 78.26% and 96.3% for Helicobacter pylori Ag casette test; 86.9% and 100% for urease; 91.3% and 100% for urea breath test. Also a similarity is detected between the diagnosis effectiveness of each of these four tests and the effectiveness of the histopathology test as the result of a statistical analysis.Premier Platinum HpSA PLUS test is a cheap and easy noninvasive test that is advisable for using instead of invasive tests.