Helikobakter pilori infeksiyonu tanısında HpSA (helicobacter pylori stool antigen)'nın tanısal değeri
Diagnostic value of HpSA (helicobacter pylori stool antigen) in diagnosis of helicobacter pylori infection
- Tez No: 138436
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLBİN DÖKMECİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Kronik dispeptik yakınmalar ile Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı polikliniğine Nisan 2001-Ekim 2002 tarihleri arasında başvuran 68 olguya endoskopi uygulanarak mide korpus ve antrumundan ikişer adet biyopsi alındı ve eşzamanlı olarak gaita örnekleri toplandı. Bu çalışmada H.pylori infeksiyonu tanısında yeni bir noninvaziv yöntem olan“Heiicobacter pylori Stool Antigen”testinin tanısal değerinin araştırılması amaçlandı. Biyopsi örneklerinden biri endoskopi laboratuvarında üreaz testine tabi tutuldu. Diğer bir örnek Patoloji Anabilim Dalı laboratuvarında patolog tarafından histopatoiojik olarak incelenerek gastrik mukozal H. pylori varlığı araştırıldı. Olguların gaitalarındaki olası bakteri antijenleri ise HpSA kiti ile değerlendirildi. Bu sonuçlar ve olgulara ait diğer özellikler istatistiki olarak karşılaştırıldığında yaş ve cinsiyete göre anlamlı istatistiksel fark saptanmadı. Gerek üreaz testi gerekse histopatoiojik incelemeler ile elde edilen sonuçlar gaitada HpSA test sonuçları ile karşılaştırıldı. Endoskopik biyopsi örneklerinde her iki yöntemle infeksiyon var kabul edilen olgu grubunda HpSA testinin duyarlılığı, pozitif ve negatif kestirim değerleri yüksek, özgüllüğü düşük bulundu. Klasik endoskopik yöntemlerden sadece biriyle H. pylori pozitif saptanan ve H. pylori enfeksiyonu var kabul edilen grupta ise HpSA testinin duyarlılık, özgüllük, pozitif ve negatif kestirim 51değerlerinin tümü yüksek saptandı. Endoskopi ünitelerinde pratik ve ekonomik bir yöntem olarak uygulanan üreaz testinin duyarlılığı, özgüllüğü, pozitif ve negatif kestirim değerleri referans test kabul edilen histopatolojik inceleme yöntemine yakın değerlerde yüksek saptandı. H. pylori pozitifliği, bakterinin topografik kolonizasyonuna göre değerlendirildiğinde antral lokalizasyon, korpustan daha anlamlı bulundu. Sonuç olarak gerektiğinde H. pylori infeksiyonu tanısında noninvaziv bir test yöntemi olan HpSA'nın duyarlılığının diğer bazı invaziv tanı yöntemlerine yakın olarak yüksek olması nedeniyle rutinde kullanılan güvenilir bir test metodu olarak tanımlanabilir.Bunun yamsıra klasik olarak antral biyopsi örneklerinde bakteri kolonizasyonuna daha sık olduğu saptanmıştır. Ayrıca antral lokalizasyonun fekal H.pylori atılımıyla daha ilişkili olduğu gözlendi. Bu durum antral biyopsinin gerekliliğini vurgulamakla birlikte, çeşitli nedenlerden dolayı invaziv yöntemlerle bakteri saptanamadığı durumlarda dışkıda bakteriyel antijenlerin bulunabileceği varsayımı ile ilgili daha kapsamlı araştırmalara gereksinim olduğu anlaşılmaktadır. 52
Özet (Çeviri)
DIAGNOSTIC VALUE OF HpSA(Helicobacter Stool Antigen) IN DIAGNOSIS OF HELICOBACTER PYLORI INFECTION SUMMARY Esophagogastroduodenoscopy was performed and two biopsies from each gastric corpus and antrum were taken in 68 patients with chronic dyspeptic complaints referred to Trakya University Medical Faculty Gastroenterology Department between April 2001 and October 2002. AH patients were required to deliver a stool specimen simultaneously with esophagogastroduodenoscopy. In this study, we aimed to investigate the diagnostic value of“Helicobacter pylori Stool Antigen Test”in the diagnosis of H. pylori infection which is a novel noninvasive method. One of the two biopsy specimen was used for urease test and the other for histological examination for detection of gastric mucosal Hp. Possible bacterial antibodies in stool specimen were tested by using HpSA kit. After the comparison of these findings and patient characteristics, no statistically significant difference was found in accordance with age and sex. The results from both urease test and histopathological examinations were compared with stool HpSA test results. The sensitivity and negative predictive value of HpSA test was high, however, its 53specificity was low in patients in whom infection had been shown to be positive by two methods using endoscopy biopsy specimen. The sensitivity, specificity, positive and negative predictive values of HpSA were high in patients in whom Hp had been detected and were dianosed as Hp infection by using only one of the classical endoscopic methods. The sensitivity, specificity, positive and negative predictive values of urease test, which is still a practical and economic method performing in endoscopy units, were found to be high that's close to the levels of histopathological examinations' that have been accepted as reference tests. When helicobacter pylori positivity was evaluated according to the bacterial topographic colonisation, antral localisation was found to be more significant than the corpus localisation. As a result, the close sensitivity of HpSA test to the other invasive diagnostic methods and its noninvasiveness nature make it ideal method as a screening test. Besides, bacterial colonisation was found to be more frequent in antral biopsy specimen. And antral localisation was detected to be more associated with fecal Hp discharge. This situation emphasizes the necessity of antral biopsies and in conditions in which no bacteria can be detected because of various reasons by invasive methods, further evaluation is needed for the probability of stool bacteral antibodies. 54