Eski yapılar ile ilişkili yeni mimari tasarımların güncel örnekler üzerinden incelenmesi
Investigation of new architectural designs related to old buildings on current examples
  1. Tez No: 656389
  2. Yazar: ZEYNEP YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TAYFUN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Eski yapı/dokular, içerisinde bulunduğu toplumun sosyal, kültürel, ekonomik, siyasal yapısı, teknolojik gelişimi, yaşam tarzı ve estetik anlayışı hakkında bilgi vererek toplumun belleğini besleyen mekânlardır. İçindeki dinamiklerle kültürel sürekliliği sağlayan bu mekânlar, zamanla farklılaşan ihtiyaçlar ve yaşam tarzı nedeniyle çağdaş yaşama uyum sağlayamamaktadır. Bu bağlamda, eski yapı/dokunun devamlılığını sağlayacak olan yeni ekin tasarım konusu önemli yer tutmaktadır. Çalışmanın amacı, günümüzde her mimarın bilmesi gereken bir çağdaş mimarlık kavramı haline gelmiş ve ülkemizde yeni etkilerini görmeye başladığımız eski-yeni ilişkisinin temel tasarım kurallarına ışık tutabilmektir. Bu doğrultuda, eski yapı/dokuya eklemlenen yeni ekin tasarımının ardındaki düşünce örnekler üzerinden incelenip algı, yöntem ve ölçütleriyle okunmaya çalışılmıştır. Ayrıca eski yapı/dokuda tasarımı yönlendiren ölçüt olan bildiri ve tüzüklerin yeni ek üzerindeki etkileri de incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Old structure/textures, social, cultural, economic, political structure, technological development, lifestyle and aesthetic understanding of the society in which they feed the memory of the community. These spaces, which provide cultural continuity with the dynamics inside, cannot adapt to contemporary life due to the needs and lifestyle that changes over time. In this context, the design of the new crop, which will ensure the continuity of the old structure/texture, has an important place. The aim of the study is to shed light on the basic design rules of the old-new relationship, which has become a concept of contemporary architecture that every architect needs to know today and we have started to see new effects in our country. In this direction, the thought behind the design of the new crop articulated to the old structure/texture was examined through examples and tried to be read with perception, methods and criteria. In addition, the effects of declarations and regulations, which are the guiding criteria for design in the old structure/texture, on the new annex are also examined.