FSC®(Forest Stewardship Council) Türkiye geçici ulusal standardı silvikültürel göstergelerin değerlendirilmesi
Evaluation of the silvicultural indicators in FSC®(Forest Stewardship Council ) interim national standard of Turkey
  1. Tez No: 656399
  2. Yazar: RIDVAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SIVACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada; FSC® tarafından 2018 yılında yayınlanan, FSC International Generic Indicators (FSC-STD-60-004 V2-0 EN) standardı kapsamında yer alan, Türkiye ormancılığı koşullarına adapte edilen veya benimsenen, silvikültürel göstergelerin değerlendirmesi yapılmıştır. Öncelikle, Türkiye ormancılığında sertifikasyon sürecinin artık geri dönüşsüz bir sistem olduğunun kabul edilmesi, buna uygun yönetim sisteminin oluşturulması gerekmektedir. Mevcut durumda 2020 yılı sonuna kadar yaklaşık 6,7 milyon ha orman alanı FSC sistemine göre sertifikalandırılacaktır. Silvikültürel uygulamalar doğal türü ve ormanı korumaya yönelik olmalı, yabancı tür kullanımı durumunda etkin bir gerekçelendirme olmalıdır. Genç meşcerelerde uygulanan etaların sürdürülebilir bir şekilde belirlenmesi önemlidir. ODOÜ faydalanması etkin faydalanma planlarına dayanmalıdır. Bu uygulamalar sırasında mutlaka çevresel etki değerlendirmesi yapılarak, uygulamanın biyoçeşitlilik, toprak ve su üzerindeki etkileri ortaya konulmalıdır. Silvikültürel faaliyetlerin etkin bir izleme sistemi ile izlenmesi gereklidir. Orman Fidanlıklarında kimyasal pestisit kullanımı ile ilgili düzenlemeler yapılmalı, pestisit kullanılmadan mücadele stratejileri oluşturulmalıdır. Yine orman fidanlıklarında gübreleme en alt düzeyde tutulmalıdır. Silvikültürel uygulamalar ormanların abiyotik ve biyotik etmenlere karşı dayanıklığına katkı sağlamalıdır.
Özet (Çeviri)
In this study; the silvicultural indicators which were within the scope of the FSC International Generic Indicators (FSC-STD-60-004 V2-0 EN) standard, published in 2018 by FSC, and adapted or adopted as to the Turkey Forestry conditions, are evaluated. Firstly no longer be considered as an irreversible system of forestry certification process in Turkey, it is necessary to establish the appropriate management systems. Currently, approximately 6,7 million ha forest area will be certified according to this system until the end of 2020. Silvicultural practices should be aimed at protecting natural species and forest, and should be an effective justification in case of use of exotic species. It is important to determine the thinnings applied in young stands in a sustainable way. NTFP's utilization should be based on effective utilization plans. During these applications, environmental impact assessment should be made and the impacts of this application on biodiversity, soil and water should be revealed. Silvicultural activities should be monitored with an effective monitoring system. Regulations should be made on the use of chemical pesticides in Forest Nurseries, and combat strategies should be established without using pesticides. Again, fertilization should be kept at the lowest level in forest nurseries. Silvicultural practices should contribute to the resilience of forests against abiotic and biotic factors.