FSC (Forest Stewardship Council) geçici Türkiye ulusal standardına göre ormancılıkta çevresel etki değerlendirmesi
Enviromental impact assessment in forestry according to the interim national standard of Turkey
- Tez No: 705149
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SIVACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu çalışmada Türkiye Ormancılığında 2010 yılında başlayan ve yaklaşık %30 orman alanının belgelendirildiği, FSC® (Forest Stewardship Council) orman yönetimi sertifikasyon sürecinde, çevresel etki değerlendirme kapsamı incelenmiştir. Bu amaçla, FSC-STD-60-004 V2-0 EN standardı ve Türkiye ormancılık mevzuatı materyal olarak değerlendirilmiştir. Bu standarda ve uygulama projelerine göre çevresel etki değerlendirmesi süreci irdelenmiştir. FSC standardı 6. prensibi“Çevresel Değerler ve Çevresel Etki Değerlendirme”başlığını taşımaktadır. Bu prensip altında 9 adet kriter yer almakta olup, bu kriterler sertifikalı bölgelerde çevresel etki değerlendirmenin çerçevesini oluşturmaktadır. Kriter 6.1'de çevresel değerlerin belirlenmesi amaçlanırken, Kriter 6.2 ve 6.3'de çevresel etki değerlendirme ve bununla ilgili faaliyetlerin düzenlenmesi amaçlanmaktadır. Kriter 6.4'e göre nesli tehdit ve tehlike altındaki nadir türlerle ilgili koruma stratejileri oluşturulmalıdır. Kriter 6.5'e göre doğal orman ekosistemlerinin korunması ve bunları temsil eden alanların seçilmesi zorunludur. Kriter 6.6'ya göre koruma stratejilerinin“Habitat yönetimi”ilkesine göre uygulanması gerekmektedir. Plan ünitesindeki hidrolojik değerler (Kriter 6.7) ve peyzaj değerleri (Kriter 6.8) korunmalıdır. Doğal ormanların plantasyonlara ve orman dışı kullanımlara tahsisi plan ünitesinin %5'ini aşmamalıdır (Kriter 6.9).
Özet (Çeviri)
In this study, the scope of environmental impact assessment was examined in the FSC® (Forest Stewardship Council) forest management certification process, which started in 2010 in Turkish Forestry and certified approximately 30% forest area. For this purpose, FSC-STD-60-004 V2-0 EN standard and Turkish forestry legislation were evaluated as material. According to this standard and implementation projects, the environmental impact assessment process has been examined. The 6th principle of the FSC standard is titled“Environmental Values and Environmental Impact Assessment”. There are 9 criteria under this principle, and these criteria form the framework of environmental impact assessment in certified regions. While it is aimed to determine environmental values in Criterion 6.1, it is aimed to regulate environmental impact assessment and related activities in Criteria 6.2 and 6.3. According to Criterion 6.4, conservation strategies for Rare Threatened and Endangered species should be established. According to criterion 6.5, it is obligatory to protect natural forest ecosystems and to select the areas that represent them. According to criterion 6.6, conservation strategies must be implemented according to the principle of“Habitat Management”. The hydrological values (Criterion 6.7) and landscape values (Criterion 6.8) in the plan unit should be protected. The allocation of natural forests to plantations and non-forest uses should not exceed 5% of the plan unit (Criterion 6.9).