Ultrason uygulamasının klasik homojenizasyona kıyasla sütün yağ globül boyutuna ve yoğurdun reolojik, fizikokimyasal ve mikrobiyolojik özelliklerine etkisi
The effect of ultrasound treatment on fat globule size of milk and rheological, physicochemical and microbiological characteristics of yoghurt as compared to classical homogenization
  1. Tez No: 656403
  2. Yazar: VİLDAN AKDENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE SİBEL AKALIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Ziraat, Food Engineering, Engineering Sciences, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Süt Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Süt Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Çalışmamızın birinci bölümünde süte 90, 180, 300 ve 400W güçlerinde 15 dk süreyle uygulanan ultrason işleminin 150 bar basınçta klasik homojenizasyona kıyasla sütün yağ globül boyutuna ve homojenizasyon etkinliği üzerine etkisi incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda ultrason uygulamasının klasik homojenizasyon işlemine göre süt yağ globül çaplarını küçültmede daha etkili olduğu belirlenmiştir. Uygulanan ultrason işleminin gücü arttıkça süt yağ globül çaplarını küçültme etkinliği de artmış ve yağ globül boyutundaki en fazla küçülme ve en iyi homojenizasyon etkinlik değeri 400W 15 dk ultrason uygulamasında saptanmıştır. Çalışmamızın ikinci bölümünde ise bir veya iki aşamalı ultrason uygulaması ve iki farklı yoğurt kültürü (normal ve ekzopolisakkarit (EPS) sentezleyen) kullanılarak yoğurt üretilmiştir. Bir aşamalı ultrason uygulamasında süte çalışmanın önceki aşamasında belirlenen 400W ultrason 15 dk süreyle uygulanmıştır. İki aşamalı ultrason uygulamasında ise 400W ultrasonun yanında kültürle aşılanan süte120W ultrason 5 dk süreyle uygulanmıştır. İki aşamalı ultrason uygulaması yoğurtların fermentasyon süresini kısaltmış ve normal yoğurt kültürü ile üretilen yoğurtlarda N2 grubu, EPS sentezleyen yoğurt kültürü ile üretilenlerde E2 grubunda en düşük fermantasyon süresi tespit edilmiştir (p0.05). Ultrason uygulaması yoğurtların pH, % laktik asit değerleri ile yoğurt bakterilerinin canlılığını olumlu etkilemiştir (p0.05), normal yoğurt kültürü ilave edilerek üretilen yoğurtlarda ultrason uygulaması depolama boyunca viskozite değerlerinde artış sağlamıştır (p0.05) yaratmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the first part of our study, the effect of ultrasound treatment applied to milk at 90, 180, 300 and 400W powers for 15 min on milk fat globule size and homogenization efficiency compared to classical homogenization at 150 bar pressure was investigated. According to the results obtained, it was determined that ultrasound application is more effective in reducing the diameters of milk fat globules compared to the classical homogenization. As the applied ultrasound power increased, the efficiency of reducing the diameters of milk fat globules increased and the maximum reduction in fat globule size and the best homogenization efficiency was detected in 400W 15 min ultrasound application. In the second part of our study, yoghurt was produced using one or two-stage ultrasound application and two different yoghurt cultures (normal and exopolysaccharide (EPS) - producing). In the one-stage ultrasound application, 400W ultrasound determined in the previous stage of the study was applied to milk for 15 min. In the two-stage ultrasound application, in addition to 400W ultrasound, 120W ultrasound was applied to the culture inoculated milk for 5 min. Two-stage ultrasound application shortened the fermentation time of yogurts and the lowest fermentation time was determined in the N2 group in yoghurts produced with normal yoghurt culture, and in the E2 group in those produced with EPS-producing yoghurt culture (p0.05), ultrasound application increased viscosity (p 0.05).