Tavşanlarda fasial sinirin travmatik hasarında rejenerasyon sürecine takrolimusun etkisi.
Effect of tacrolymus on the regeneration process in traumatic damage of the facial nerve in rabbits.
- Tez No: 656423
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE KARADAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada iatrojenik olarak hasarlanan tavşan fasial siniri iyileşmesi üzerine bir immünsüpresif aynı zamanda periferal sinir için de nörorejeneratif olan takrolimusun etkisi ararştırıldı. Rejenersyon parametreleri olarak ise perinöryum ile sarılı bir sinir lif demetindeki toplam myelinli akson sayısı, akson çapı ve aksonlardaki myelin kılıf kalınlığını kullanıldı. Çalışmamızda myelinli akson sayısı, myelin kılıf kalınlığı ve myelinli akson çapları kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulundu. Bu ajanın insanlarda travmatik fasial paralizi tedavisinde kullanılabilmesi için ilacın uygulama dozunun ,verilme yönteminin ve süresinin standardize edildiği, ilave olarak ilacın yan etkilerinin araştırıldığı yeni çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of an immunosuppressive and also neuroregenerative tacrolimus on the healing of iatrogenically damaged rabbit facial nerve was investigated. The total number of myelinated axons in a nerve fiber bundle wrapped with perineurium, axon diameter and myelin sheath thickness in axons were used as regeneration parameters. In our study, the number of myelinated axons, myelin sheath thickness, and myelinated axon diameters were found to be statistically significantly higher than the control group. In order for this agent to be used in the treatment of traumatic facial paralysis in human, futher studies are needed in which the application dose, method and duration of the drug are standardized and additionally the side effects of the drug are investigated.