Construction of the 'Other' in main stream documentaries: The example of national geographic
Ana akım belgesellerde 'Öteki' kimliğinin inşası: National Geographic örneği
- Tez No: 656445
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM ERİNÇMEN KANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Belgesel, genel olarak belgelere, gerçek olaylara dayanan yapıttır. Belgeselin temeli, gerçek yaşamı yansıtmak üzerine kuruludur. İyi bir belgesel, belgeselcinin gerçeklere dair yorumudur ve belgeselciden izleyiciye mesajını taşır. Bu çerçevede sosyal bir amaçla üretilmiştir. Her belgesel, gerçeğe dayanan yapısı gereği, belge niteliği de taşımaktadır. Belgesellerin bilinmeyen egzotik yerlerde çekilmeye başlanması, ötekilik vurgusunun yaygınlık kazanmasına zemin hazırlayabilmektedir. Bu bağlamda, belgesellerde yeniden sunulan gerçekliğin de iyi analiz edilmesini gerektirir. Çünkü yeniden sunulan gerçek, gerçekten hızlı bir şekilde uzaklaşmaktadır. Öteki kimliği bu yeniden sunum sürecinde Oryantalist bir bakış açısı, Doğu ve Batı arasında yaratılan sistematik karşıtlığı ile etkileşime girmekte ve kimliğin inşasında kullanılmaktadır. Bu çalışmada, ana akım belgesellerde öteki kimliğinin oluşturulması, National Geographic örneğinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Documentaries, in general, are works that are based on actualities. The foundations of documentaries lie in portraying life as it is. A good documentary succeeds in relaying the message of the documentarian to the audiences. Per their formulation under the guise of social constructs, documentaries have the same properties as historical documents. When documentaries are shot in exotic locales, the perception of alterity can rise. Thus, the reality which is re-introduced in such documentaries requires careful analysis. It can be inferred that the re-introduced reality is, fleeting. In this study, the constitution of alterity in main-stream documentaries is examined in the National Geographic example.