Ortaokul öğrencilerinde algılanan sosyal destek ile bilgisayar oyun bağımlılığı arasındaki ilişkinin incelenmesi (Eyüpsultan örneği)
Investigation of the relationship between social support perceived in middle school students and computer game addiction (Example of Eyupsultan)
  1. Tez No: 656447
  2. Yazar: UĞUR LERMİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NÜKET AFAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bilgisayar oyunları, olumlu etkilerinin yanı sıra mesleki ve sosyal ilişkilerde sorunlar yaşanması, odaklanma problemleri, psikolojik iyi oluşun azalması, sosyal ilişkilerinin zayıflaması, saldırgan davranışlar ve uygun olmayan başa çıkma yöntemleri gibi olumsuz etkileri de bulunmaktadır. Bu çalışmada, bilgisayar oyun bağımlılığı ile algılanan sosyal desteğin çeşitli demografik değişkenlere göre farklılaşma durumu ile genel ve alt puanları arasındaki ilişki incelenmiştir. Veriler, İstanbul ili Eyüpsultan ilçesinde bulunan 21771 öğrenci arasından tabakalı örneklem alınarak 5, 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerinden seçilen 635 resmi ve özel ortaokul öğrencisine uygulanan demografik değişkenler anketi ve ölçekler yoluyla elde edilmiştir. Yapılan analizler neticesinde erkek öğrencilerin kızlara oranla daha fazla oyun bağımlılığı yaşadığı, oyunları gerçek hayatla daha fazla ilişkilendirdiği, ailesi tarafından süre sınırı koyulmayan çocukların bağımlılık düzeylerinin daha yüksek olduğu ve ailesinde benzer şekilde bilgisayar oyunları oynayan kişiler bulunan çocukların bağımlılığa daha yatkın olduğu sonuçlarına varılmıştır. Bunların yanı sıra, aileden algılanan sosyal destek düzeyi yüksek öğrencilerin bilgisayar oyun bağımlılık düzeylerinin de yüksek olduğu, oyunları başka etkinliklere tercih ettikleri ve gerçek hayat ile daha fazla ilişkilendirdikleri saptanmıştır. Bu doğrultuda ailelerin oyun bağımlılığının önüne geçebilmeleri için çocuklarına süre sınırı koymaları, uzun süreli bilgisayar oyunları oynamama konusunda rol model olmaları, çocuklarını geleneksel oyunlar oynamaya yönlendirmeleri, ailelerin ve çocukların oyun bağımlılığı konusunda eğitimler yoluyla bilgilendirilmeleri gerektiği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Computer games, in addition to the positive effects, also have negative effects such as problems in professional and social relations, problems of focus, decreased psychological well-being, weakened social relations, aggressive behaviors and inappropriate coping methods. In this study, the relationship between computer game addiction and differentiation status of perceived social support according to various demographic variables and their general and sub-scores were examined. The data were obtained by taking stratified sampling among 21771 students in Eyüpsultan district of Istanbul. Demographic variables questionnaire and scales were applied to 635 official and private secondary school students selected among 5th, 6th, 7th and 8th grade students. As a result of the analysis, it was concluded that boys experience more game addiction than girls, and associate games more with real life. Children who do not have a time limit by their families have higher levels of addiction and children who have computer gamer in their family are more susceptible to addiction. In addition, students with perceived high levels of social support from the family were found to have high levels of computer game addiction, preferring games to other activities and associating them more with real life. In this respect, it was concluded that families should set time limit for their children to prevent game addiction, be role models for not playing long-term computer games, direct their children to play traditional games, and families and children should be provided with information about game addiction through trainings.