Ortaokul öğrencilerinde dijital oyun bağımlılığı düzeyinin yordanması
The predicting level of digital game addiction in secondary school students
- Tez No: 569977
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHU ARICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmanın amacı algılanan sosyal destek, psikolojik sağlamlık ve benlik saygısının dijital oyun bağımlılığını yordama gücünü araştırmaktır. Çalışama Bayburt il merkezinde bulunan dört ortaokulda ve toplamda 211 sekizinci sınıf öğrencisi ile yapılmıştır. Araştırmanın verileri 'Dijital Oyun Bağımlılığı Ölçeği', 'Çocuk ve Genç Psikolojik Sağlamlık Ölçeği', 'Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği', 'Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği' ve araştırmacı tarafından hazırlanan 'Kişisel Bilgi Formu' kullanılarak elde edilmiştir. Kişisel bilgi formunda 'Şahsi Telefona Sahip Olma', 'Bilgisayara Sahip Olma', 'Evde İnternet Bulunma' ve ' Kardeş Sayısı' gibi sorular yöneltilmiştir. Ölçeklerde elde edilen veriler normal dağılım gösterdiği ve varyanslar homojen dağıldığı için parametrik istatistik yöntemleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the predictive power of perceived social support, psychological resilience and self-esteem in digital game addiction. The study was carried out in four secondary schools in Bayburt city center with 211 eighth grade students. The data of this study was obtained through using“Scale of Game Addiction in Children”,“Child and Youth Resilience Scale”,“Scale of Social Support Perceived by Children and Teens”,“Rosenberg Self Respect Scale”and“Personal Information Form”that was prepared by the researcher. In the personal information form students asked about having“A Personal Cell Phone”,“A Computer”,“An Internet Connection At Home”and“Number of Siblings They Have”. Because of the data obtained in the scales were distributed and the variances were distributed homogeneously parametric statistical methods were used.