Çalışan performansını etkileyen faktörlerin yapısal eşitlik modeli ile analizi
Analysis of structural equation model of factors affecting employee performance
- Tez No: 656465
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİYE AYÇA SUPÇİLLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmada çalışanların performansını etkileyen faktörlerin yapısal eşitlik modeli ile analizi ve bu faktörlerin birbiri ile ilişkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Literatürden faydalanarak çalışan performansına etki eden faktörler, kişisel faktörler, kurumsal faktörler ve çevresel faktörler olarak üç bölümde incelenmiştir. Oluşturulan modellemede birden çok bağımlı ve birden çok bağımsız değişken olduğu ve aralarında çoklu ilişki olduğu bulunmuştur. Bu bağımlı ve bağımsız değişkenlerin arasındaki çoklu ilişkiler için Yapısal Eşitlik Modeli kullanılmış ve tanımlayıcı istatistiki bulgularla desteklenmiştir. Çalışmada x2/df oranı 1,972 olarak hesaplanmıştır ve bu model- veri uyumunun yüksekliğini göstermektedir. Yaklaşık Hataların Ortalama Karekökü (RMSEA) analiz sonucu 0,064 olarak belirlenmiştir ve veri model uyumunun kabul edilebilir seviyede olduğu söylenebilir. Kurumsal Faktörler değişkeninin, Kişisel Performans değişkenini istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde tahminlenemediği belirlenmiştir. Kişisel Faktörler ve Çevresel Faktörler değişkenlerinin, Kişisel Performans değişkenini istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde tahmin edilebildiği belirlenmiştir. Gözlenemeyen Kurumsal Faktörler değişkeni ile gözlenemeyen Çevresel Faktörler ve Kişisel Faktörler değişkenleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Gözlenemeyen Çevresel Faktörler ile gözlenemeyen Kişisel Faktörler değişkenleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to analyze the factors affecting employee performance with Structural Equation Model (SEM) and to determine the relationship between these factors. Using the literature, the factors that affect employee performance are examined in three sections as personal factors, institutional factors and environmental factors. It is found that there are multiple dependent and multiple independent variables and there are multiple relationships between them. For the multiple relationships between these dependent and independent variables, structural equation model is used and supported with descriptive statistical findings. In the study, χ2 / df ratio is calculated as 1,972 and this shows the high level of model - data fit. Root Mean Square Error of Approximation analysis result is determined as 0,064 and it can be said that the data model fit is acceptable. It is found that the institutional factors variable can not be statistically significant predicted of the personal performance variable. It is determined that personal factors and environmental factors variables significantly predict the personal performance variable. A statistically significant relationship is found between the unobservable Institutional Factors variable and the unobservable Environmental and Personal Factors variables. There is a statistically significant relationship between unobservable environmental factors and unobservable personal factors.