Fizyolojik olarak büyük optik disklerde, optik disk topografisi ve retinal sinir lifi tabakası kalınlık ölçümleri
Evaluation of the parameters of optic nevre head topography and retinal nerve fiber layer thickness in patients with physiological macrodisc
  1. Tez No: 656464
  2. Yazar: FUNDA EBRU AKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU SOLMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Prof.Dr.N.Reşat Belger Beyoğlu Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Biz çalışmamızda, fizyolojik makrodisklerin klinik özelliklerini inceledik. Optik Koherens Tomografi(OKT) ile elde edilen optik sinir başı(OSB) parametrelerini ve retina sinir lifi tabakası(RSLT) kalınlıklarını, makrodiske sahip başlangıç evre glokom olguları ve normal boyutta optik disk büyüklüğüne sahip sağlıklı gözlerle karşılaştırdık. Metod: Fizyolojik makrodiske sahip (optik disk alanı 2,82 mm2 den büyük) 70 hastanın 140 gözü, başlangıç evre glokom tanısı ile takip edilen makrodiske sahip 29 hastanın 57 gözü ve C/D ≤ 0,4 olan ve GA defekti olmayan 77 hastanın 154 gözünü (kontrol grubu) kapsamaktadır. Tüm olgulara tam oftalmik muayene, göz içi basınç ölçümü(GİB), gonioskopi, santral kornea kalınlığı(SKK), aksiyel uzunluk ölçümleri ile Stratus OKT OSB ve RSLT analizleri ve görme alanı (GA) testleri yapıldı. Bulgular: Çalışma grubundaki olguların, 82 si erkek(% 46,7), 94 ü kadındı.(%53,3). Grupların cinsiyet dağılımı arasında farklılık saptanmadı(p>0,05). Glokom ve fizyolojik makrodisklerin yaş ortalaması sırasıyla; 56,2±9.51 ve 46,4 ± 11,9 olup iki grup arasında anlamlı farklılık saptanmıştır(p0,05).
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, we aim to evaluate the parameters of optic nevre head(ONH) and retinal nerve fiber layer(RNFL) in patients with physiologic macrodisc and to compare these parameters with those of the normal and early glaucoma patients(GE). Methods: The study consisted of 140 eyes of 70 patients with physiologic macrodisc, 57 eyes of 29 patients with macrodisc and early glaucoma, 154 eyes of 77 patients with normal sized discs(control group). All patients underwent a detailed ophthalmic examination, intraocular pressure measurement, gonioscopy, central corneal thickness (CCT) and axial length(AL) measurements, ONH and RNFL analysis via Stratus optical coherence tomograhy(OCT) and visual field (VF) testing examinations. Results: There were 82 (46,7%) men and 94 (53,3%) women within the study group. There were no statistically significant difference in the gender distribution between the groups. Mean age of patients were 56,2±9.51 and 46,4 ± 11,9 years in the GE group and physiologic macrodiscs, respectively(p>0,05). There were no statistical differences among CCT, AL or IOP between groups(p>0,05).In the analysis of ONH, mean disc area(DA) were 3,16 ± 0,26 mm2 in physiologic macrodiscs and 3,15 ± 0.28 mm ² in GE group(P>0,05). Cup area(CA), rim volume(RV), horizontal C/D ratio(HCDR) and vertical C/D ratio(VCDR) was statistically different among the three groups of the study.(p>0,05). Rim area(RA), inferior, superior and mean RNFL thickness parameters were statistically low in the GE group(p>0,05). PSD value was statistically higher in the GE group compared to physiologic macrodisc group(p=0,04).